Co oznaczają mdłości i ból w nadbrzuszu?

Od wczoraj czuję ból w prawym nadbrzuszu (po skosie od żebra do pępka), ból promieniuje do pleców, jest tępy, opasający. Brzuch mam wzdęty, mam zaparcie i mdłości, brzuch boli cały czas lecz są momenty, że ból się nasila wtedy też nasilają się mdłości, dostaję dreszcze i robi mi się słabo, nie mam gorączki. Wzięłam leki przeciwbólowe (ibuprom, ketonal, nimesil) - oczywiście nie na raz tylko w odstępach czasowych (ból nie mija więc brałam coś silniejszego). Brzuch boli w każdej pozycji (leżenie, chodzenie) lecz zdecydowanie lepiej jest gdy leżę z podkurczonymi nogami na lewym boku. Co mogę zrobić, żeby w końcu przestało boleć? U lekarza jeszcze nie byłam, od jakiego specjalisty zacząć? Rodzinny czy od razu gastrolog? Jakie badania wykonać?

Lek. Wojciech Zygmunt

Jeżeli ból jest umiarkowany to w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego. Jeżeli jest bardzo nasilony to od razu należy udać się na SOR. Wskazane przez panią objawy sugerują ostre zapalenie trzustki, a jest to stan nagły wymagający pilnych interwencji leczniczych. Na przyszłość podpowiem, że stosowanie leków przeciwbólowych takich jak aspiryna, ketonal, ibuprom, nimesil nie jest wskazane w bólach brzucha, które najczęściej są wywołane przez skurcz. Leki te nasilają dodatkowo skurcze jelit oraz działają drażniąco na śluzówkę żołądka, przez co mogą dodatkowo pogorszyć występujące objawy. Najlepszym sposobem w przypadku takich bóli jest zastosowanie no-spy (działanie rozkurczowe) oraz pyralginy (działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz rozkurczowe). Pozdrawiam i życzę zdrowia.