Co oznaczają nawracające problemy z cerą, charakteryzujące się cyklicznymi "wysypami" zaskórników?

Dzień dobry. Mam 26 lat i moim problemem od kilku lat są nawracające problemy z cerą, charakteryzujące się cyklicznymi "wysypami" zaskórników w okolicach brody i policzków (czasem zajmują całą twarz, przypominając wyglądem "kaszkę") z jednoczesnym uczuciem silnego ściągnięcia i przesuszenia skóry twarzy. Nawroty te są cykliczne, występują w różnych odstępach czasu (co kilka miesięcy, a czasem i co tydzień) i nie są związane z alergiami pokarmowymi (robiłam testy płatkowe) ani alergiami miejscowymi (wystrzegam się w kosmetykach składników, na które jestem uczulona), ani z cyklem menstruacyjnym, ponieważ od 8 lat stale zażywam tabletki antykoncepcyjne. Zazwyczaj pogorszenie cery jest poprzedzone bardzo dużą poprawą skóry, która wygląda wręcz idealnie, a po kilku dniach następuje silny wysyp niedoskonałości. Dodatkowo towarzyszy mi nadmierne wypadanie włosów, rzęs i brwi. Lekarze leczyli mnie maściami sterydowymi, dermokosmetykami, kosmetykami naturalnymi, preparatami z kwasami, nadtlenkiem benzoilu, adapalenem, limecykliną i terapiami skojarzonymi, które nie przynosiły trwałej poprawy. Najlepsze efekty zaobserwowałam po półrocznej kuracji "na własną rękę" kwasem azelainowym, jednakże po odstawieniu go - w ciągu kilku miesięcy problem znów powrócił w bardziej zaostrzonej formie (przesuszona i nadmiernie ciepła skóra twarzy - wręcz parząca i nietolerująca żadnych kremów, zaskórniki oraz bolesne grudki w okolicach brody i policzków, kaszka na czole, swędzące zmiany skórne). O ile pogodziłam się z rozszerzonymi porami i zaskórnikami otwartymi na brodzie i nosie, tak cykliczne wysypy i długo utrzymujące się przebarwienia po nich naprawdę utrudniają mi normalne funkcjonowanie. Proszę o pomoc, straciłam już nadzieję, że kiedykolwiek wygram ze swoją skórą.

Dzień dobry
Ma Pani problematyczną cerę, odradzam eksperymenty na własną rękę. Powinna być Pani pod opieka kosmetologa.

serdecznie pozdrawiam
IJ

Dzień dobry, dla cery trądzikowej zazwyczaj nie ma jednego schematu postępowania - w dodatku skutecznego. Nawet jeżeli osiągnięty zostanie efekt terapeutyczny, najprawdopodobniej skóra będzie potrzebowała dodatkowego wsparcia w postaci terapii podtrzymujących, by zapobiegać nawrotom choroby. Rodzaj i ilość najlepiej skonsultować podczas wizyty specjalistycznej. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.