Co oznaczają obniżone poziomu bazo, mono i eo we krwi?

Dzień dobry, ostatnio wykonałam badanie krwi i niestety nie wszystko wyszło w porządku. Eo , Bazo,Mono mam obniżone 0,2 Co to oznacza? Czy jeżeli te wyniki mam obniżone, to może to już wskazywać na jakieś poważne dolegliwości zdrowotne? Czym w ogóle jest EO? Czym jest Bazo? I czym jest Mono w morfologii krwi? Czy na podstawie informacji o obniżonych wartościach można stwierdzić coś konkretnego? Strasznie się martwię, że to coś poważnego. Bardzo proszę o fachową odpowiedź. Wyniki badań krwi zawsze były dla mnie niejasne - to znaczy nie rozpoznaję tych wszystkich skrótów i nie wiem jaka jest zależność od drugiej. Dlatego proszę o informację. Pozdrawiam.
KOBIETA, 74 LAT ponad rok temu
Lek. Jacek Ławnicki
98 poziom zaufania

Witam!
Wynik badania morfologii krwi powinien być interpretowany całościowo. Proszę zatem udać się na wizytę do lekarza.

0
Tomasz Nęcki
64 poziom zaufania

Dzień dobry,

wspomnianymi przez Panią skrótami określane są poszczególne populacje białych krwinek (leukocytów). Eo oznacza eozynofile (granulocyty kwasochłonne), Bazo to bazofile (granulocyty zasadochłonne), a Mono to monocyty.

Poszczególne populacje białych krwinek pełnią odmienną funkcję w ludzkim układzie odpornościowym, zmiany dotyczące ich ilości występują w przebiegu wielu różnorodnych schorzeń. Tak naprawdę odchylenia w ilościach białych wynikać mogą z istnienia u pacjenta zakażenia, z chorób hematologicznych (np. białaczek), z zarażeń pasożytniczych i z jeszcze wielu innych przyczyn.

Możliwości wystąpienia u Pani opisanych odchyleń jest bardzo wiele. Jeżeli odbiegają one od normy w niewielkim stopniu, a do tego nie doświadcza Pani żadnych objawów, to najprawdopodobniej nie ma powodów do niepokoju. Warto jednak tutaj podkreślić, że wyniki morfologii krwi należy zawsze analizować całościowo – dopiero wtedy możliwe jest wysunięcie wniosków o stanie zdrowia badanego pacjenta. Ważne jest także to, aby wynik morfologii krwi analizować z wzięciem pod uwagę stanu ogólnego pacjenta. Istotne jest, czy pacjent doświadcza jakichkolwiek dolegliwości, czy choruje on na jakieś schorzenia przewlekłe, a także czy pacjent stosuje jakieś leki. Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich wymienionych aspektów możliwe jest stwierdzenie, czy stwierdzone odchylenia mają jakieś znaczenie kliniczne i czy pacjentowi należy poszerzyć diagnostykę lub wdrożyć potrzebne mu leczenie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty