Co oznacza poziom BASO we krwi?

Dzień dobry,  w badaniu krwi wynik BASO mam 0,00K/mikroL a BASO % 0,1% co to oznacza? L.Stochmal. Czym w ogóle jest wskaźnik BASO? Co oznacza jego wynik? Czy to coś poważnego? Czy powinnam skonsultować to z lekarzem? Czy ma duży wpływ na zdrowie? Czy powinnam wykonać jeszcze inne, bardziej specjalistyczne badania? W związku z nie najmłodszym wiekiem sama już nie wiem co myśleć odnośnie tego wyniku. Czy może to mieć związek właśnie z wiekiem? Na co może wskazywać BASO 0,1%? Czy to jakieś odchylenie od normy, które jest poważne i ma wpływ na zdrowie? Bardzo proszę o fachową i wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam i dziękuję

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Podany wynik badania należy uznać za prawidłowy jeśli jest o jedyne odchylenie od normy. Niemniej jednak wskazana jest wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

BASO w morfologii krwi to skrót od bazofili – tym mianem określane są granulocyty zasadochłonne, stanowiące jedną z populacji białych krwinek.

Na wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, że każdy wynik morfologii krwi – nawet, kiedy nie ma w nim jakichkolwiek odchyleń – powinien zostać oceniony przez lekarza, który zlecił wykonanie badania. Z tego względu rzeczywiście, powinna Pani udać się ze swoim wynikiem do lekarza, aczkolwiek najprawdopodobniej nie musi Pani się o obawiać ani planować wizyty jak najszybciej.

Ogólnie można powiedzieć, że bazofile są jedną z najmniej licznych populacji krwinek białych – fizjologicznie ich odsetek wśród wszystkich leukocytów jest po prostu niski. Z tego względu niekoniecznie ma Pani powody do obaw, szczególnie, jeżeli odchylenia w Pani morfologii krwi dotyczą tylko bazofili.

Należy jednak zaznaczyć, że morfologię krwi ocenia się zawsze całościowo – nie można wnioskować o stanie zdrowia pacjenta na podstawie tylko jednego odchylenia w morfologii krwi. Pod uwagę bierze się nie tylko uzyskany wynik badania, ale i stan kliniczny pacjenta. Ważne jest to, czy doświadcza Pani jakichkolwiek dolegliwości, czy choruje Pani na jakieś schorzenia oraz czy stosuje Pani jakieś leki. Dopiero mając całościowy obraz można wnioskować o tym, czy ze zdrowiem pacjenta coś się dzieje, czy też może jednak wszystko jest w porządku. Najkorzystniej jest po prostu pokazać lekarzowi pełen wynik morfologii krwi.