Co oznaczają takie wyniki badań krwi u 73-latka?

Dzisiaj odebrałam wyniki badań dziadka...wiosną tego roku miał wycinanny guz odbytu. Na dzisiejszych badaniach które w większości są w normie lub minimalnie wykraczają poza normę widnieję także: Zwiększony odsetek mikrocytow który wpływa a niemożliwość oznaczenia parametrów PLT.Mikro9,2%." Przy czterech pozycjach nid widnieje żaden wynik tylko wykrzywniki (!) Przy : MPV,MCH,MCHC,RDW-CV. Co to oznacza? Czy mam sie martwić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że zostały wykonane badania krwi u Pana dziadka. Jest to istotne, szczególnie w przypadku wystąpienia zmiany w okolicach odbytu.

Bardzo ważne jest w tym momencie ogólne samopoczucie oraz stan zdrowia dziadka. Czy wystąpiły jakieś komplikacje po zabiegu, a także, czy występują na dzień dzisiejszy jakieś niepokojące objawy.

Odnośnie przedstawionego przez Pana fragmentu wyniku morfologii Pana dziadka, prawdopodobnie wystąpił skrzep po pobraniu próbki krwi. Wskazywać by na to mógł problem z oznaczenie ilości płytek krwi, a także innych parametrów krwi.

W związku z odległością, trudno jest dokładnie ocenić wynik badania, dlatego też proponujemy konsultację z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci powtórzenie badań, aby mieć wiarygodny wynik.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/plytki-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/mcv

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.