Co oznaczają takie wyniki badań u 19-latki?

Witam, bardzo proszę o pomoc. Wizytę u gastrologa mam dopiero w czerwcu i bardzo się zestresowałam wynikami. Dostałam skierowanie na morfologię z rozmazem gdyż już od dłuższego czasu cierpię z powodu bólu brzucha, mam zaparcial, parcie na mocz, zdażały się także biegunki, ale obecnie prawie w ogóle się nie pojawiają. LYMPH % 46,0 NEUT % 32,5 EO % 12,8 Dodam tylko iż jestem osobą, która cały czas się stresuje. Uczęszczam do szkoly artystycznej, a z nią wiązą się liczne egzaminy. Czy jeśli morfologię z rozdziałem leukocytów, wskaźniki czerwonokrwinkowe, płytki krwi oraz biochemię mam w normię powinnam się bardzo martwić? Krwi w kale także nie znaleziono. Będę wdzięczna za każdą pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie zawsze badanie morfologiczne krwi jest w stanie wskazać źródło dolegliwości pacjenta, zwłaszcza gdy te związane są z układem trawiennym. W związku z tym, że wspomina Pani także o parciu na mocz, wskazane byłoby wykonanie badania moczu, a nawet jego posiewu, ponieważ najczęściej to infekcje bakteryjne są odpowiedzialne u młodych kobiet za problemy z nadmiernym oddawaniem moczu.

Co do bólu brzucha, a także naprzemiennych zaparć i biegunek, to ostatnio coraz częściej wiąże się je z nadmiernym stresem w życiu, jest to zresztą jeden z czynników mogących powodować IBS, czyli zespół jelita drażliwego. W takim wypadku wskazane byłoby poszerzenie diagnostyki o gastroskopię lub kolonoskopię, a przedtem pokusić się o modyfikację diety oraz próbę wyeliminowania źródeł stresu.

Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-zoladka-i-jelit.

Proszę porozmawiać z lekarzem na temat swoich obaw, być może zaproponuje ziołowe leki uspokajające, a także skieruje Panią na badanie moczu. Wato również wykonać USG jamy brzusznej, ponieważ bóle brzucha mogą mieć związek również z trzustką, wątrobą lub innymi narządami położonymi w jamie brzucha.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-kiedy-oznacza-powazne-zagrozenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.