Co oznaczają takie wyniki badania ogólnego moczu 3-latka?

Witam. Proszę o interpretacje wyników badania ogólnego moczu 3latka. Przejrzystość-przejrzysty, Barw-żółty, ciężar własciwy-1,022kg/l (1,015-1,025), pH-6 (5-7), glukoza-nieobecna, ketony-ślad mg/dl (0-5), urobilinogrn-w normie mg/dl (0-1), bilirubina-nieobecna, białko-nieobecne,azotyny-nieobecne, erytrocyty-nie wykryto, leukocyty-w normie, nabłonki płaskie-pojedyncze, leukocyty- 0-1 wpw (0-5), pasma śluzu-pojedyncze. Dodam, że syn jadł ostatnio ok 13-14h przed pobraniem moczu. Czy to mogło zaważyć na tym, że jest ślad ketonów w moczu? Rano tego samego dnia zbadałam synowi krew na czczo glukometrem. Wynik 99. Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania moczu i glukozy u dziecka. To bardzo istotne, żeby w porę wykryć ewentualne problemy zdrowotne oraz ocenić stan funkcjonowania organizmu, a zwłaszcza układu moczowego.

Nie wskazała Pani, czy dziecko choruje na jakieś choroby przewlekłe lub przyjmuje na stałe pewne leki, które mogłyby wpłynąć na analizę moczu.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki analizy ogólnej moczu, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wszystko wystąpiło w wyznaczonej granicy normy i nie można stwierdzić żadnych odchyleń od norm. Ślad ketonów w moczu mógłby wynikać z dłuższej przerwy między posiłkami. Jeżeli nie ma typowych objawów charakterystycznych dla zakażenia dróg moczowych, czyli bólu w podbrzuszu, częstomoczu lub dyskomfortu przy mikcji, należałoby wykluczyć schorzenia układu moczowego.

Natomiast wynik glukozy w surowicy krwi na czczo wystąpił w górnej granicy normy. Można by ten wynik skonsultować z lekarzem pediatrą, ale prawdopodobnie będzie do dalszej obserwacji.

W razie wątpliwości zalecamy wizytę u specjalisty, aby dokładnie ocenił stan zdrowia dziecka i aktualne wyniki badań.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/ketony-w-moczu

https://zdrowie.parenting.pl/poziom-glukozy-we-krwi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.