Co oznaczają takie wyniki krwi 2-latki?

Witam. Proszę o interpretację wyników krwi u córki (2lata,3miesiace) RBC-4.26 (*10'6/μl] HGB-12[g/dl] HCT-34.3[%] MCV-81 [fl] MCH - 28.2[pg] MCHC - 35[g/dl] RDW-12.2[%] PLT-187(*10'3/μl] MPV- 9.7[fl] PCT- 0.18[%] PDW - 9.6[fl] WBC-8.31(*10'3/μl] NEU- 3.75 (*10'3/μl] EOS-0.01(*10'3/μl] BAS-0.01(*10'3/μl] LYM-2.76(*10'3/μl] MON-1.78(*10'3/μl] NEU%- 45.2[%] EOS%- 0.1[%] BAS%- 0.1[%] LYM% - 33.2[%] MON% - 21.4[%]

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie krwi u dziecka. Istotne jest również, czy krew była pobierana na czczo oraz w czasie infekcji. Bardzo ważne są też ewentualne leki, które córka przyjmuje na stałe.

Wszystkie te czynniki wpływają na wyniki badań i mają wpływ na ich wiarygodność.

Analizując przedstawione wyniki morfologii, można by stwierdzić, że wystąpił nieznaczny niedobór hemoglobiny. Mogłoby to wskazywać na niewystarczającą podaż żelaza wraz z pożywieniem. Dlatego warto wzbogacić dietę o produkty pochodzenia zwierzęcego oraz zielone warzywa, czy żółtka jaj.

Ponadto nie powinno stwierdzić się stanów zapalnych, czy przewlekłych infekcji.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani stacjonarną konsultację u lekarza pediatry. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym dziecka oraz analizie dotychczasowych wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/morfologia-u-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-obwodowej

https://portal.abczdrowie.pl/hemoglobina

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.