Co oznaczają takie wyniki rezonansu magnetycznego głowy?
Poproszę o interpretację opisu MR głowy wykonane w sekw. TSE, FLAIR, DWI, ADC SWI, CISS celowana na okolice kątów mostowo-móżdżkowych; obrazy T1 i T2 zal., przekroje strzałkowe, osiowe , czołowe T1mpr bez kontrastu. Dane kliniczne: parestezje prawej połowy twarzy i kgp , dyskopatia L4/ L5, L5/ S1. W istocie białej obu półkul mózgu oraz moście , pojedyncze ,hiperintensywne w sekw. FLAIR oraz w obraz. T2 zal. ogniska demielinizacji o przekroju do 4mm - niespecyficzne - do kontroli w badaniu z kontrastem. Drobna jamka malacyjna w moście. W sek. SWI bezsygnałowe ognisko śr. 3mm , niewidoczne w innych sekwencjach - zwapnienie / złóg hemosyderyny. W obrazowaniu DWI nie wykazano ognisk ograniczenia dyfuzji. Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony względem linii pośrodkowej, nieuciśnięty.Niewielka asymetria szerokości komór bocznych , szersza prawa. Migdałki móżdżku na poziomie otworu wielkiego. Okolica siodła tureckiego i kątów mostowo- móżdżkowych , bez cech patologii. Nie uwidoczniono struktur patologicznych w obrębie oczodołów. Dyskretne zgrubienia śluzówki lewej zatoki klinowej.

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani, interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Ważne jest aby Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja. Z wyrazami szacunku Jakub Wiśniewski