Co mogą oznaczać takie wyniki rezonansu kręgosłupa?
Dzień dobry Od jakiś dwóch miesiecy barfzo boli mnie kregosłup lędżwiowy. Mialam zrobiony rezonans. Otrzymałam takie wyniki. Bardzo proszę co to może oznaczać: Lordoza lędźwiowa spłycona. Dehydratacja i obniżenie wysokości krążka międzykręgowego L5/S1. Na wysokości L1/L2 bez cech uwypuklenia krążka międzykręgowego, bez cech konfliktu korzeniowego. Na wysokości L2/L3 bez cech uwypuklenia krążka międzykręgowego, bez cech konfliktu korzeniowego. Na wysokości L3/L4 bez cech uwypuklenia krążka międzykręgowego, bez cech konfliktu korzeniowego. Na wysokości L4/L5 płaska, okrężna wypuklina krążka międzykręgowego, która powoduje modelowanie worka oponowego, bez cech konfliktu korzeniowego. Na wysokości L5/S1 centralna p.j.m. krążka międzykręgowego na głębokość 5 mm, która powoduje modelowanie worka oponowego, cechy konfliktu z korzeniami nerwowymi S1. Przebudowa okołoblaszkowa typu II. Poza tym wysokość i sygnał trzonów kręgów prawidłowe. Widoczny w badaniu odcinek rdzenia kręgowego o prawidłowym sygnale. Wnioski: j. w. Pozdrawoam

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani, interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja.