Co oznaczają takie zaburzenia w ciąży?

Witam. Mam 36 lat, jestem na początku drugiej ciąży (7 tydzien) . Od tygodnia męczą mnie mdłości (bez wymiotów) i za każdym razem gdy mnie mocniej "naciągnie" pojawia mi się problem z widzeniem (brak ostrości, dziwne mroczki przed oczami) , trwa to dopół godziny i mija. Co to za zaburzenia? Czy to coś groźnego? Gdzie szukać odpowiedzi?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Oprócz typowych objawów, takich jak nudności, wymioty, częste oddawanie moczu, nadwrażliwość na zapachy, ból piersi czy zmęczenie mogą pojawić się również zaburzenia widzenia.

Mroczki przed oczami najczęściej pojawiają się po gwałtownym podniesieniu do pozycji pionowej lub po długotrwałym utrzymywaniu pozycji stojącej. Dodatkowo ciężarne odczuwają suchość oczu, a także swędzenie lub pieczenie. Burza hormonów, jakiej doświadcza kobieta sprawia, że narząd wzroku staje się szczególnie wrażliwy.

Niewielkie zmiany w sposobie widzenia w czasie ciąży nie są niczym niepokojącym. Jeśli jednak widzi Pani migające punkty lub plamki, obraz nagle się zamazuje, doświadcza Pani podwójnego widzenia i stany te są długotrwałe, należy udać się do lekarza. Objawy te mogą bowiem świadczyć o stanie przedrzucawkowym. Mroczki przed oczami, którym towarzyszy ból głowy mogą natomiast oznaczać anemię. Warto więc wspomnieć o swoich objawach lekarzowi prowadzącemu ciążę, zwłaszcza, że występuje one regularnie.

Inne pytania o zaburzenia widzenia w ciąży znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-takie-zaburzenia-widzenia-w-ciazy-to-cos-powaznego lub https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/blyski-w-polu-widzenia-podczas-ciazy-czy-to-cos-groznego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.