Co oznaczają takie zaburzenia widzenia?

Dzień dobry, czasami ( nie częściej niż raz w miesiącu) doświadczam dziwnego zjawiska. Na przykład pisze na telefonie i nagle jakby obraz się oddala. Coś co miałam blisko twarzy wydaje się być dalej i wiele mniejsze. Podobnie jak z kimś rozmawiam wtedy na przykład głową tej osoby robi się mniejsza i jakby oddalona. Obraz jest wyraźny, nie jest zniekształcony. Mam wadę wzroku -1.25, noszę okulary. Mam tak od dawna nie jest to zbyt częste lecz zaczęło mnie zastanawiać co to może być

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zmiana odległości obrazu wzrokowego to jeden z rodzajów metamorfopsji wzrokowych, czyli zaburzeń postrzegania wzrokowego. Dany obiekt w dalszym ciągu jest rozpoznawalny, ale nabiera odmiennych właściwości, zdaje się być w innym miejscu bądź zmienia się jego barwa. Pozostałe rodzaje metamorfopsji wzrokowych to między innymi widzenie jednobarwne, brak dostrzegania konturów w przedmiotach czy też zwiększenie bądź zmniejszenie postrzeganych kształtów.

Występowanie tego rodzaju zaburzeń ciężko jest powiązać z jednoznacznym uszkodzeniem danego układu, dlatego też przyczyn Pani dolegliwości może być wiele i niekoniecznie wiążą się one z jakąś poważną chorobą. Specjaliści wskazują, że metamorfopsje mogą być powiązane z występowaniem padaczki bądź migreny lub też drobnych uszkodzeń w płacie potylicznym, skroniowym lub włókien asocjacyjnych w rejonie potyliczno-skroniowym. Często są one powiązane także z schorzeniami psychiatrycznymi. Diagnoza powinna rozpocząć się od wizyty u okulisty, a w następnym kroku – neurologa.

W tym artykule znajdzie Pani więcej informacji na temat zaburzeń widzenia: https://portal.abczdrowie.pl/przejsciowe-zaburzenia-widzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.