Jakie są przyczyny przejściowych zaburzeń widzenia?

Od dwóch dni mam już drugi raz zaburzenia widzenia. Objawia się to następująco. Najpierw obraz zaczyna drgać, a następnie zaczynam widzieć tak, jakby srebrne z czarną obwódką, „koła zębate”. Po kilku minutach objawy te ustępują. Aktualnie przyjmuję antybiotyk, bo jestem przeziębiona, a ponadto biorę na stałe leki na nadciśnienie i nerwicę oraz kwasy. Od dłuższego czasu jestem na diecie redukcyjnej. Nigdy takich objawów nie miałam. Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Witam!
Przyczyną przejściowych zaburzeń widzenia najczęściej jest stan ogólny pacjenta, a nie patologia oka. Doznania wzrokowe o typie błyszczących, migotliwych mroczków przemieszczających się w polu widzenia są najczęściej związane z zaburzeniami naczynioruchowymi.
W ich wyniku dochodzi do miejscowego skurczu naczyń krwionośnych, co skutkuje gorszym ukrwieniem, a tym samym gorszym utlenowaniem tkanek (w tym przypadku oka). Zjawisku takiemu może towarzyszyć także ból oka i połowiczy ból głowy po tej samej stronie, co powszechnie określane jest jako atak migreny.
Zaburzenia widzenia i różne niespecyficzne mroczki pojawiające się w polu widzenia mogą także występować przy dużych skokach ciśnienia tętniczego, a także mogą wiązać się z wahaniami glukozy we krwi,
Objawy nie ustępujące lub nawracające powinny skłonić do wizyty u lekarza okulisty.
Pozdrawiam