Co oznaczają te nagłe biegunki?

Od około 6 miesięcy miewam sporadyczne (1-2 w miesiącu) biegunki. Występują około 2 godziny po posiłku. Najpierw zaczyna mnie bardzo boleć brzuch, czuje jak mi po nim „jeździ”. Po jednorazowym załatwieniu się (kał jest wodnisty) ból i biegunka ustępują. Biegunki te nie pojawiają się po spożyciu jakiegoś konkretnego składnika pokarmowego, przynajmniej ja nie zauważyłam żadnej prawidłowości. Czy powinno mnie to martwić? Powinnam udać się z tym do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zgodnie z definicją biegunka to oddawanie wodnistego kału co najmniej trzy razy w ciągu doby. W Pani przypadku objaw ten ma miejsce dużo rzadziej, bo jedynie raz lub dwa razy w miesiącu.

Luźne stolce, o których Pani wspomina mogą pojawiać się z różnych przyczyn. Jedną z nich są alergie pokarmowe (które najprawdopodobniej Pani wyklucza), inną - zakażenia bakteryjne bądź wirusowe. Wśród możliwych przyczyn należy wymienić również stres czy zespół jelita drażliwego, w którym biegunki mogą występować na przemian z zaparciami.

Właściwym postępowaniem służącym znalezieniu przyczyny regularnych biegunek byłoby udanie się do specjalisty, najlepiej gastroenterologa, który w razie potrzeby zleci odpowiednie badania, takie jak USG jamy brzusznej, morfologię krwi czy badanie kału w kierunku pasożytów.

Więcej szczegółowych informacji na temat biegunki znaleźć można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-biegunki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.