Co oznaczają te objawy podczas stosowania Trittico?

Witam mam taki problem , że od okolo 2 tygodni biore na dzien tritico xr 150 a na noc 75 cr . Moj problem trwa okolo 2 lata . Po bioxetinie ustapilo , ale z czasem gdy chcialam wrocic do niego juz nie dzialal na mnie . Mam problemy z koncentracja pamiecia i mam wrazenie , ze spowolnione ruchy i taka ogolna ciezkoac i sztywnosc , i jakbym się trzesła ciagle lub uczucie przechodzacych pradow . Nie moge sie przez myslenie ciagle i takie jakby pobudzenie ze , musze cos zrobic skupic. Cianienie niskie a puls wysoki okolo100/90 . Jestem smurna lub chec placzu i cigle sie kloce z wszystkimi i ciagla chec placzu w klatce piersiowej . Problemy z seksem i orgazmem i snia mi sie koszmary , bole glowy i oczu w skroniach i potylica (pulsowanie lub sciaganie ) Negatywne i jakby straszace myslenie . Co to moze byc ? Z gory dziękuje za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za to pytanie. Serdecznie Pani współczuję doświadczanych trudności. Leki Trittico CR oraz Trittico XR należą do grupy SSRI - inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Substancją czynną obu preparatów jest chlorowodorek trazodonu, jednak różnią się one dynamiką uwalniania substancji czynnej.

Po pierwsze, 14 dni to zbyt krótko, aby leki z tej grupy zaczęły działać (trwa to min. 2-4 tyg., czasem nawet dłużej). Ponadto, w początkowym okresie ich stosowania mogą wystąpić przejściowo różne nieprzyjemne objawy – zarówno ze strony organizmu (np. bóle głowy, zawroty, drżenie, nudności, suchość w ustach, senność, „dziwne” symptomy ze strony układu nerwowego), jak i ze strony psychiki (w tym tzw. reakcja paradoksalna, czyli nasilenie objawów lękowych i depresyjnych; wahania nastroju, „czarne” myśli). Po drugie, lek Trittico, jak każdy, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia objawów ubocznych. Pełną ich listę zawarł producent w ulotce. Jeśli wymienione przez Panią objawy nie ustąpią samoistnie, powinna Pani udać się na konsultację do lekarza prowadzącego. Tylko lekarz specjalista, który zna Panią i historię Pani chorób oraz wie o innych przyjmowanych lekach, może określić przyczynę złego samopoczucia i podjąć decyzję o modyfikacji leczenia.

Jeśli Pani problemy są nawracające i jeszcze nie rozpoczęła Pani psychoterapii, zachęcam, aby rozważyła Pani taki krok. Badania wykazują, że w przypadku zaburzeń lękowych i depresyjnych to właśnie połączenie farmakoterapii z psychoterapią jest najskuteczniejsze i przynosi trwałe efekty.

Na wiele podobnych pytań dotyczących stosowania leku Trittico i możliwych objawów ubocznych odpowiedzieli też już nasi eksperci, zachęcam do zapoznania się z ich odpowiedziami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-zawroty-glowy-podczas-stosowania-trittico

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/trittico-a-skutki-uboczne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-odstawic-lek-trittico

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.