Co oznaczają te plamy pod biustem?

Witam. Od pewnego czasu pod biustem mam czerwone plamy, jakby odparzenie, nigdy wcześniej nie miałam tego... Już cztery tyg. smaruje maścią Alantan, pudrem Alantan nic nie pomaga a wizyta u dermatologa dopiero 5 października. Najpierw miałam pod jedną piersią a teraz pod drugą i takie brunatne krostki pojawiły się, stosowałam już nawet Clotrimazolum, nic kompletnie nic nie ginie , jestem już bezradna... Miejsca swędzą i pieką. Proszę o radę...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety poznanie przyczyny opisanych przez Panią zmian pod biustem nie obejdzie się bez wizyty u dermatologa. Lekarz musi obejrzeć zmiany, gdyż sam opis nie jest wystarczający.

A przyczyn może być bardzo dużo. Mogą to być zarówno odparzenia, które pojawiły się z powodu nadmiernej potliwości czy nieodpowiednio dobranej bielizny. Wówczas skóra będzie piekła i swędziała, jak jest w Pani przypadku. Dodatkowo może być wilgotna, szorstka, z obecną wysypką. Pomóc mogą maści i kremy wykazujące działanie łagodzące i przeciwzapalne. Wśród pożądanych składników wymienić można: tlenek cynku, alantoinę, medilan, masło shea, olej canola, witaminę A, witaminę E czy prowitaminę B5.

Inną przyczyną jest reakcja alergiczna, stan zapalny lub grzybica. Jeśli to możliwe, proszę przyspieszyć wizytę u dermatologa. Jeśli nie, to warto zamienić bieliznę na bardziej przewiewną oraz zastosować maści dostępne w aptece, o które proszę zapytać farmaceutę.

W międzyczasie zachęcamy do zapoznania się z galerią, w której wymienione są przyczyny plam na ciele: https://portal.abczdrowie.pl/moga-byc-czerwone-brazowe-lub-zolte-sprawdz-co-oznaczaja-plamy-na-skorze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.