Co oznaczają zaburzenia mięśniowe przy cukrzycy?

Witam! W tym roku skończę 20 lat. Od prawie 16 lat choruję na cukrzycę typu 1. Od kilku dni nie mogę poruszyć mięśniami twarzy po lewej stronie ale nie wszystkimi tylko niektórymi - np. nie mogę "zmarszczyć" nosa, pokazać zębów ale mogę np. poruszyć brwiami. Wydaje mi sie, że to może być porażenie mięśnia twarzy, ale nie jestem pewna czy mogłabym wtedy poruszyć tymi mięśniami, albo po prostu mam jakiś lżejszy stopień. Chciałabym się dowiedzieć dlaczego soby z cukrzycą mają to częściej bo nigdzie nie mogłam znaleźć dlaczego, jest tylko napisane że tak jest. Czy to jest powikłanie? Często zdarzają mi się wyższe cukry i pomimo tego, że z tym walczę to czasami po prostu tak jest. I jeszcze jedno czy da się to jakoś wyleczyć domowymi sposobami? Czy konieczne są leki i inne zabiegi by się tego pozbyć? Jeżeli moje porażenie jest takie lekkie to może dałoby się je wyleczyć ćwiczeniami i witaminami? Nie stać mnie za bardzo na leki ani prywatne wizyty a do lekarza dostać się jakoś szybko jest problem. Dziękuję i pozdrawiam!

Lek. Michał Lenard

Z opisywanych przez Panią objawów wynika, że może być to porażenie nerwu twarzowego. Jednym z powikłań cukrzycy jest tzw. neuropatia cukrzycowa. Wysoki poziom cukru we krwi uszkadza osłonki mielinowe nerwów i powoduje ich zwyrodnienie. Bardzo ważne jest dbanie o prawidłowe stężenia cukru we krwi. Nie zalecam leczenia domowymi metodami. Konieczna jest wizyta u lekarza i normalizacja cukrów. Pozdrawiam!