Otyłość w cukrzycy

Witam leczę się na cukrzycę,cisnienie mi skacze,jestem otyły mam wagę110 kg,na ustatniej wizycie lekarz mi powiedział,że mam neuropatję.Co to za choroba,czy jest grożna,jak ją leczyć i co jest powodem tej choroby.Proszę mi odpowiedzieć.

Szanowny Panie,
Neuropatia to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy. Wynika on z uszkodzenia zakończenia włókien nerwowych poprzez zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Osłabione nerwy mogą powodować dolegliwości bólowe, ale również może dochodzić do osłabienia czucia, a nawet zaniku mięśni. Osłabienie czucia jest szczególnie niebezpieczne, gdyż sprzyjają powstawaniu skaleczeń, które u diabetyków źle się goją.

Uszkodzone włókna nerwowe nie regenerują się. Można jednak zapobiec postępowi neuropatii przestrzegając zaleceń dietetycznych w cukrzycy, przyjmując leki oraz stosując adekwatną do stanu zdrowia i wieku aktywność fizyczną. Należy też zadbać o to, aby epizody hiperglikemii, czyli nadmiernego stężenia glukozy we krwi, są rzadkie. Wówczas neuropatia nie będzie postępować lub będzie postępować bardzo wolno.
Pozdrawiam!