Co powinnam zrobić, aby tabletki znowu działały?

W przedwczoraj miałam biegunkę o godzinie 19 zażyłam tabletkę węgla aktywnego, później o 20 tabletkę antykoncepcyjną (kompletnie zapomniałam, że węgiel osłabia działanie tabletki antykoncepcyjnej). Wczoraj wzięłam znowu tabletkę o godzinie 20, później piłam alkohol. Dzisiaj rano zwymiotowałam, naprawdę mało, ale jednak. Proszę o pomoc co robić, żeby tabletki nadal działały. Stosunku w tym czasie nie było, dzisiaj znowu zażyje tabletkę o godzinie 20, a przy stosunku będę stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno biegunki, jak i wymioty, a także węgiel aktywny mogą osłabiać działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, wpływając na szybkość pasażu treści jelitowej czy proces wchłaniania hormonów z pigułek. W Pani przypadku trudno powiedzieć, czy doszło do osłabienia skuteczności antykoncepcji, niemniej z uwagi na aż 3 niekorzystne czynniki, które bywają źródłem obniżenia skuteczności pigułek antykoncepcyjnych, wskazane jest zachowanie ostrożności.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Ponieważ niestety nie wspomina Pani, ile tabletek pozostało do końca opakowania, więc na wszelki wypadek sugeruję, by do końca blistra stosowała Pani dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy. Przy kolejnym opakowaniu pigułek można bez obaw o skuteczność antykoncepcji zrezygnować z prezerwatywy.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.