Co powoduje swędzenie ciała, a szczególnie nóg i pleców?

Dzień dobry podłączam się do tematu. Mój przypadek jest taki: Trwa to już około 2 lat. kiedyś jak byłem małym chłopcem przechodziłem coś podobnego w wieku 12-13 lat. Wtedy tak jak i teraz pomagały leki antyhistaminowe. Swędzą najbardziej nogi i plecy. Po tabletce jak ręką odjął i spokój na około tydzień. Zaobserwowałem, że kiedyś swędzenie było bardziej nasilone. Na skórze czułem nawet już coś podobnego do kłucia. Lekarzy odwiedzałem. Zrobiłem testy. Wyszło że jestem uczulony na roztocza kurzu domowego i trawy mix. Dosyć często piłem alkohol ale odstawiłem i teraz juz naprawde pije w małych ilościach i rzadzko. Czy ktoś może podsunąc pomysł skąd ja to mam? Zaznaczam, że po lekach typu zyrtec, rupafin przychodzi ulga która po jednej tabletce trwa 6-7 dni jak z zegarkiem w reku.. Proszę Was o jakieś podpowiedzi bo naprawde to już się robi bardzo męczące

Lek. Wojciech Zygmunt

Przewlekły świąd skóry może być wywołany chorobami wątroby, niedoczynnością tarczycy, czerwienicą prawdziwą. A także chorobami dermatologicznymi: świerzb, wszawica, grzybica. Warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem oraz wykonać podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, AlAT, AspAT, bilirubina, ALP, GGTP, TSH. Istnieje szansa, że świąd jest wywołany przez przyczynę alergiczną. Pozdrawiam i życzę zdrowia.