Co powoduje tętniaka mózgu?

Witam, czy przewlekły stres i chec bycia najsympatyczniejszym człowiekiem dla wszystkich czyli tzw. spina może spowodować tętniaka mózgu? czasem tak się stresuję i jestem tak miła że aż przesadnie. nie wiem skąd mi się to wzięło- momentami doprowadza to do wrażenia zakręcenia się mocno w głowie i do dezorientacji. czy to tylko stres czy możliwe ze tetniak? nie mam nadcisnienia. boje sie ze od takiego stresu i silnej mobilizacji coś może dziać mi sie z głową.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Witam!
Proszę skontaktować się z dobrym psychologiem. Wskazane testy projekcyjne do oceny osobowości i nie tylko. Zakręconym altruistą nie można i nie opłaca się być, przynajmniej z punktu widzenia tego łez padołu! Dobrzy psychoterapeuci Pani pomogą - to się da naprawić.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy obecny jest tętniak mózgu?

W badaniu angio-TOF uwidoczniono około 1,5mm naddatek w okolicy tętnicy łączącej przedniej, mogący odpowiadać tętniakowi. Hipoplastyczny odcinek A1 lewej tętnicy przedniej mózgu.
KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani, jak w opisie, zmiana może oznaczać tętniaka ale nie jest napisane że to tętniak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy tętniak aorty brzusznej może powodować udar niedokrwienny mózgu?

Witam!

Czy pęknięcie tętniaka aorty brzusznej (lub występowanie takiego tętniaka) może być przyczyną niedokrwiennego udaru mózgu? Chory miał dosyć typowe objawy udaru - zaburzenie mowy, lekki paraliż lewej strony ciała. Po zabraniu do szpitala, położony w centrum udaru, przez 2 dni przytomny, ruchliwy (prawa strona sprawna), chcący rozmawiać w miarę swoich możliwości. Nagle na 3 dzień spadek ciśnienia, śpiączka, poszukiwanie przyczyny - badanie serca, płuc - podejrzenie zatoru, w końcu diagnoza - tętniak aorty brzusznej - nastąpił wylew wewnętrzny do jamy brzusznej.

Moje pytanie - czy chorzy przyjmowani do szpitala z udarem mózgu są poddawani kompleksowym badaniom całego organizmu, czy skupienie jest tylko w obrębie mózgu, głowy? Czy badanie krwi, moczu, ten cały monitoring mógł wykryć np. początkowo niewielką perforację tętniaka i uciekanie krwi, utratę jej objętości, stopniowe niedotlenienie. Myślę, że musiało dojść nagle do pęknięcia i do wstrząsu hipowolemicznego i dopiero wówczas zlecono dalsze badania. Więc jak to jest z tym monitorowaniem chorego, diagnozowaniem, szukaniem przyczyny niedokrwiennego udaru?

KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu

Witam!

Pęknięcie tętniaka aorty brzusznej może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu. Mechanizm polega w tej sytuacji na spadku ciśnienia tętniczego w naczyniach mózgowych. U wszystkich chorych z podejrzeniem udaru mózgu, wykonuje się zestaw badań mogących potwierdzić to podejrzenie. Zasadnicze znaczenie ma tu tomografia komputerowa. Oprócz tego wykonuje się badania mogące wskazać na obecne czynniki ryzyka i ewentualne przyczyny udaru mózgu, np. EKG (zawał mięśnia sercowego, migotanie przedsionków)), TK głowy (obrazuje ognisko udarowe, jednocześnie może wykryć malformacje naczyniowe lub tętniaka), ECHO serca (w przypadku obecności migotania przedsionków, podejrzenia patologicznego połączenia między prawą i lewą połową serca), lipidogram (ocena czynników ryzyka miażdżycy), glukoza (cukrzyca), układ krzepnięcia (nabyte i wrodzone zaburzenia krzepnięcia), a także morfologia krwi, OB, CRP, aminotransferazy, mocznik, kreatynina, bilirubina, jonogram. Zasadniczo diagnostyka zależy od wywiadu oraz badania fizykalnego, chorym trafiającym z podejrzeniem udaru mózgu nie wykonuje się rutynowo wszystkich specjalistycznych badań. W przypadku tętniaka aorty brzusznej lub jego pęknięcia objawy mogą być bardzo nieswoiste, stąd w niektórych sytuacjach diagnoza jest stawiana stosunkowo późno. Wyniki wykonanych początkowo badań mogły nie odzwierciedlać zasadniczego problemu. W morfologii krwi początkowo mogą nie być widoczne zmiany świadczące o krwawieniu czy krwotoku. Jednoznaczną odpowiedź mogłaby dostarczyć jedynie tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub nawet USG jamy brzusznej. Podsumowując, nie można wykluczyć, że istniały nieswoiste objawy związane z tętniakiem aorty brzusznej. Trudno powiedzieć czy w wykonanych badaniach były nieprawidłowości wskazujące na taki stan, niestety nie napisała Pani, które z badań były wykonane. Proponuję zasięgnąć szczegółowych informacji u lekarza prowadzącego, myślę że rozwieje wszystkie wątpliwości dysponując historią choroby.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty