Silne odczuwanie emocji

Witam. mocno odczuwam emocje, gdy jest mi niezrecznie wali mi serce, czuje sa sercu chwilowe ciepło oraz jak emocje- chyba cisnienie uderza mi do głowy. ale nie mam nadcisnienia. czasem chce byc tak miła dla kogos ze sie spinam az cos mi strzela w szyi lub głowie. czy moge miec od tego tetniaka serca? albo szyi lub mózgu albo jakies rozwarstwienie tetnicy czy to tylko stres? doopler tetnic szyjnych zero zmian, echo serca i ekg idealne. boje sie
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!
Oczywiście długotrwały stres ma wpływ na funkcjonowanie organizmu, jednak w Pani opisie niepokoi duże natężenie doznań i lęku. Zalecałabym udać się do psychiatry na diagnostykę w kierunku zaburzeń lękowych.
Z wyrazami szacunku
Barbara Sulanowska

0
Mgr Michał Pyter Psychologia
60 poziom zaufania

Witam Panią.

Odczuwanie emocji w ciele jest zupełnie normalne, jednak u Pani jest to znacząco nasilone i może wywoływać dodatkowy efekt na zasadzie błędnego koła (czuje Pani stres w związku z jakąś sytuacją - serce zaczyna mocniej bić-pojawia się myśl, że coś jest nie tak, bo przecież nie powinno tak szybko bić - emocja nasila się - serce zaczyna bić jeszcze mocniej). Może to być bardzo uciążliwe i blokujące na relacje z innymi, nowe wyzwania i ogólny rozwój. Myślę, że warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty, która razem z Panią bliżej przyjrzy się tym objawom.

Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Michał Pyter
https://michalpyter.com

0

Dzień dobry, jeżeli wyniki badań somatycznych nie wskazują na żadne zmiany zachęcam do konsultacji u lekarza - psychiatry w celu diagnozy pod katem nerwicowym. Następnie zachęcam do konsultacji psychologicznej w celu podjęcia ewentualnej psychoterapii. Pozdrawiam.

0

Witam Panią. Najlepszym dowodem, że Pani objawy mają naturę psychosomatyczną (czyli ich źródeł należy upatrywać po stronie psychologicznej) są wyniki Pani badań w normie. Silny stres może prowadzić do rozregulowania układu nerwowego i pojawiania się bardzo silnych i nieprzyjemnych objawów. Pani opis może też sugerować problem współistniejący (być może związany ze stresem). Napisała Pani jak dużo wysiłku wkłada Pani w to by być miła dla innych. Może to być związane z nieujawnianiem uczuć. Wówczas im bardziej skrywane uczucia się kumulują tym większe może być natężenie stresu. Proszę pomyśleć o bezpośrednim kontakcie z psychologiem. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Nie odczuwam emocji - co się dzieje?

Witam, Mam 22 lata. Od lat nie czuję żadnych emocji. Nie czuję miłości, nie czuję sympatii, współczucia. Nie zależy mi na nikim, nie umiem się do kogoś przywiązać, nic od siebie dać. Jeżeli pojawia się coś na kształt emocji znika bardzo szybko. Trwa to od co najmniej 5, może nawet 7 lat. Nie mam innych problemów, po prostu nie umiem zmusić się do zaakceptowania kogokolwiek, do zobaczenia w innych osoby, z którą warto porozmawiać lub zaufać. Nie mam też przyjaciół, nie utrzymuję kontaktów z rodziną. Nie mam żadnych innych problemów ze zdrowiem. Ostatnio zauważyłem też, że nie umiem przestać ranić ludzi. Nie wiem co mi jest, ale nie sądzę żeby było to normalne.

MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Witam!
Warto zastanowić się nad źródłem problemów związanych z okazywaniem uczuć, szczególnie tych pozytywnych. Koncentrowanie się tylko i wyłącznie na negatywnych emocjach nie sprzyja budowaniu relacji, etc.
Chciałabym zwrócić pana uwagę na fakt, że jest to problem, skoro zdecydował się pan na poszukiwanie pomocy. Proszę pamiętać, że tylko w kontakcie bezpośrednim z psychologiem będzie mógł Pan przepracować swoje emocje, zastanowić się nad skąd takie problemy.
Podaje pan zbyt mało informacji o sobie. Jednak proszę pamiętać, że problemy w okazywaniu uczuć mogą mieć swoje źródło we wcześniejszych relacjach jakie pan tworzył. Mam tu na myśli np. doświadczenia z dzieciństwa. Pomoc uzyska pan tylko i wyłącznie zwracając się bezpośrednio do specjalisty.
Pozdrawiam

0

Witam,
Najważniejsze jest dla Pana w tym momencie odkrycie źródła problemu, a to może odbyć się przy bezpośrednich kontakcie z psychologiem, do konsultacji zalecałabym również wykorzystanie testów psychologicznych do diagnostyki osobowości oraz podjęcie formy pomocy w postaci psychoterapii, w zależności od wyników.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak zminimalizować odczuwanie emocji?

Chciałabym zminimalizować odczuwanie emocji. W kontakcie z ludźmi bywam chłodna, ale w głębi siebie albo kiedy jestem sama moje emocje wręcz kipią i są nieadekwatnie mocne w stosunku do sytuacji. Proszę o rady, a nie pouczenia, że powinno się mięć wyraźne emocje; dla mnie takie odczuwanie to oznaka słabości.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

Być może dobrą radą okazałoby się zbalansowanie, zrównoważenie tego, co wewnątrz, a tego, co okazywane na zewnątrz?
Być może im większy wewnętrzny chłód, dystans i opanowanie na zewnątrz, tym więcej "kipi" wewnątrz?
Być może założenie, pogląd, że odczuwanie emocji jest oznaką słabości, nasila Pani frustrację i tym bardziej nasila niechciane emocje?

Są to jednak jedynie moje hipotezy, domysły na podstawie skąpych informacji.
Przeżywane emocje to bardzo szeroki temat, silnie związany m.in. z historią życia, cechami osobowości itp., stąd, niestety, udzielanie rad w tej kwestii może przekraczać możliwości kontaktu internetowego.

Aby szerzej omówić opisywane przez Panią trudności, zachęcam do osobistej konsultacji psychoterapeutycznej w swoim mieście.

Pozdrawiam!

0

Nauka odczuwania emocji jest procesem. Najlepiej jeśli przeprowadzi się go przy pomocy psychologa. Wskazana jest dogłębna analiza przyczyn Pani trudności i odpowiednie poprowadzenie przez profesjonalistę. Zachęcam do kontaktu z psychologiem.

0

Nie istnieje coś takiego jak zminimalizowanie emocji. Emocje po prostu są w każdym z nas i nie wynikają ze słabości. Są naturalnym elementem funkcjonowania psychiki, zarówno te dobre, pozytywne jak i te powszechnie uważane za negatywne.
Można natomiast nauczyć się odczytywać swoje emocje, kontrolować je i modulować.
Pisze Pani, że w kontaktach z ludźmi jest Pani chłodna, a w głębi siebie „emocje kipią”. Oznacza to, że prawdopodobnie z jakichś powodów wśród ludzi nie wyraża Pani swoich emocji, ale „zatrzymuje” je Pani w środku. Z tego powodu emocje kipią w Pani i są nieadekwatne do sytuacji, ponieważ szukają ujścia. Wtedy może zdarzyć się tak, że „wybuchają” nieoczekiwanie i nie we właściwym momencie. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Być może jako dziecko nie miała Pani przyzwolenia na wyrażanie siebie i całego wachlarza emocji?
Proszę spróbować umówić się na konsultację z psychoterapeutą. Na spotkaniu będzie Pani miała możliwość zastanowienia się nad przyczynami Pani trudności i możliwych sposobów radzenia sobie z własnymi emocjami.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Malwina Huńczak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty