Co robić, gdy skrzep z zęba wypadł?

Witam. Miałam dzisiaj wyrywanego zęba 8. Gazik trzymałam w buzi 2 godziny, jednak po 3 godzinach poczułam że skrzep wypadł. Co mam zrobić?

Witam,
jeśli skrzep wypadł z zębodołu, może dojść do rozwinięcia zapalenia zębodołu (tzw.suchy, pusty zębodół). Zwykle następuje to w ciągu pierwszych 2-3 dni po wykonanej ekstrakcji zęba.

Jeśli pojawią się dolegliwości bólowe (dość silny, pulsujący ból, czasem też z obrzękiem) trzeba udać się do lekarza stomatologa. Lekarz miejsce po usuniętym zębie dokładnie przepłucze, oczyści, a następnie założy leczniczy opatrunek do zębodołu. Czasem jest potrzebne kilkukrotne odwiedzenie stomatologa by wymienić te opatrunki.

Po usunięciu zęba warto pamiętać o dokładnej higienie, można stosować płyny antyseptyczne (bardzo delikatnie przepłukując jamę ustną). Im lepsza będzie higiena i im mniej resztek pokarmowych w okolicy rany po usunięciu zęba tym gojenie będzie szybsze. Nie jest zalecane palenie papierosów nawet przez kilka dni po usunięciu zęba.
Gojenie zębodołu po usuwanych zębach ósmych jest często długotrwałe. Nie wiem też, czy były zakładane szwy i czy ma Pani wyznaczoną wizytę kontrolną po usunięciu.

Pozdrawiam serdecznie