Co robić przy tym wyniku badania biocenozy pochwy?

Witam! Ostatnio robiłam biocenoze pochwy i wyszło mi z niej, że mam liczne leukocyty (>10), wszystko inne wyszło w porządku, ogólna ocena to II stopień według skali Kacprowicza. Jakie kroki podjąć dalej? Czy robić kolejne badania w celu wykrycia co jest przyczyną stanu zapalnego? Jeśli tak to jakie mają być to badania?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wynik badania czystości pochwy, który Pani otrzymała – oznaczony jako II w skali Kuczyńskiej - jest co do zasady prawidłowy. Proszę pamiętać, że na stan biocenozy istotny wpływ ma wiele czynników, takich jak cykl płciowy czy ciąża, przyjmowanie antybiotyków, które zmieniają fizjologiczną florę, aktualne współżycie seksualne czy też prawidłowa higiena osobista. Nie wiemy, z jakiego powodu wykonywała Pani badanie: czy była to reakcja na niepokojące objawy, takie jak upławy, swędzenie okolic intymnych, ból, czy też może biocenoza pochwy była wykonywana w ramach profilaktyki zdrowotnej. Dopiero pełen wywiad medyczny pozwoli na ustalenie kolejnych etapów działania, zatem zalecamy wizytę u specjalisty - lekarza ginekologa.

Jak Pani słusznie zauważyła, prawdopodobnie przy podwyższonej obecności lekucytów mamy do czynienia z zapaleniem pochwy. Więcej w tym temacie w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/stan-zapalny-pochwy-przyczyny-objawy-kuracja. W Pani przypadku lekarz raczej będzie rekomendował przyjmowanie przez pewien czas leków. Gdyby konieczna była dalsza diagnostyka, taka jak badania chlamydii i mykoplazm urogenitalnych, ginekolog z pewnością zleci pobranie odpowiedniego wymazu.

W naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z ich treścią:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-ten-opis-biocenozy-pochwy-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-rozumiec-ten-wynik-biocenozy-pochwy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/interpretacja-wynikow-badania-biocenozy-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.