Co robić z bólem prawej nogi?
Od trzech tygodni boli mnie noga prawa. Zaczęło się od opuchnięcia kolana-bez urazu. Obecnie boli mnie cała noga, w różnych porach dnia jest to udo, łydka stopa..bol wędruje. Na własną rękę zrobiłam poziom d-dimerow. Mam podwyższone. Norma 0.5 ja mam 0.57. Lekarz twierdzi, że to nie jest zakrzepica. Odsyła do ortopedy. Czy słusznie? Zrobić USG Doppler na własną rękę ? Czy faktycznie nie ma się co martwic

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witamy,
współczujemy dolegliwości bólowej, która na pewno powoduje pewien dyskomfort.
Ból, zwłaszcza jednej nogi, to częsta przypadłość u osób prowadzących siedzący tryb życia, o małej aktywności ruchowej.
Objawy bólowe nogi mogą być związane z takimi strukturami, jak mięśnie, powięzia, ścięgna, kości, stawy i nerwy. Charakter rwący i przeszywający bólu nogi może występować przy chorobach naczyniowych oraz układu kostno-mięśniowego. Niekiedy dochodzi do ucisku na nerwy w okolicy lędźwiowej i występuje promieniowanie bólu na całą nogę.
Aby poznać dokładną przyczynę Pani dolegliwości, zalecamy konsultację z lekarzem ortopedą, chirurgiem naczyniowym lub neurologiem. Specjalista zdecyduje o dalszej i pogłębionej diagnostyce, między innymi o Dopplerze obu nóg, USG stawów kolanowych, czy określeniu poziomu d-dimerów i CRP w surowicy krwi.
Sam wynik d-dimerów, który Pani wykonała nie powinien świadczyć o zakrzepicy żylnej, jednakże jest lekko podwyższony, co mógłby wskazywać na pewien stan zapalny toczący się w organizmie.