Co robić z dusznością od miesiąca?

Witam. Moim problemem są ciągle duszności i ucisk w klatce piersiowej trwające od ponad miesiąca. Dusznosc jest stała czasami słabsza czasami mocniejsza natomiast ucisk pojawia się kilka kilkanaście razy dziennie. Badania które wykonałam to rtg klatki piersiowej tk angio klatki piersiowej ekg echo serca tomografia głowy usg brzucha wiele badań z krwi m. in morfologia crp troponiny d dimery i wiele innych. Wszystkie badania mam dobre tylko d dimery 725 przy normie 500. Lekarze twierdzą że jest to niewielkie podwyższenie i spowodowane jest tym że mam żylaki. Czekam jeszxze na wizytę u pulmonologa. Proszę poradzić do jakiego lekarza jeszxze można się udać. Bardzo mnie to męczy. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pani relacji zawartej w pytaniu wynika, że głównym powodem niepokoju są duszności, które trwają około miesiąc. Mają one różne nasilenie, od bardzo łagodnych do dosyć mocnych. Była Pani już na wizycie lekarskiej oraz wykonała szereg badań diagnostycznych, które wyszły dobrze. Jedynie występuje lekko podwyższony poziom d-dimerów, ale lekarz stwierdził, że ma to związek z obecnością żylaków. Z pewnością w związku z powyższymi objawami, trzeba wykonać konsultację pulmonologiczną, aby stwierdzić, czy nie ma problemów z dolnymi drogami oddechowymi. Warto także zastanowić się nad tym, czy opisywane duszności mogłyby mieć związek z silnym i przewlekłym stresem w ostatnim czasie. Istnieje bowiem możliwość, że nerwy dają objawy psychosomatyczne, co często ma postać nerwobólu, a w Pani przypadku może mieć postać duszności. Z tego też względu po wykluczeniu wszystkich możliwości biologicznych, należałoby sprawdzić, czy nie istnieją problemy psychologiczne, które mogłyby w ten sposób się objawiać.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-astmy

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/stres

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.