Co robić z okiem po dostaniu się do niego kosmetyku?

Witam Wieczorem po myciu głowy przy psikaniu odżywką na chwilę otworzyłam oczy. Chyba mi wleciało do lewego oka trochę odżywki. Próbowałam myć oko wodą, ale to chyba dalej tkwi, jak myje je to ono tak piecze i mam nie raz takie zaburzenia wzroku, widzę tym okiem jakby przez mgłę. Co powinnam z tym zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

powinna Pani przemywać oko dużą ilością wody – to najlepsza metoda na pozbycie się kosmetyku, który przez przypadek dostał się do oka.

W takiej sytuacji odczuwać można pieczenie, szczypanie, drapanie. Oczy mogą łzawić i być zaczerwienione. Mimo to należy obficie przemywać je wodą aż do ustąpienia pieczenia. Po przemyciu, gdy oko jest podrażnione można zastosować krople łagodzące lub sól fizjologiczną.

Ponadto można wywołać płacz – wówczas oko oczyści się samoistnie.

Po zastosowaniu powyższych metod dolegliwości powinny ustąpić. Jeśli tak się nie stanie warto odwiedzić okulistę.

Inne pytania z zakresu okulistyki znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-po-pomyleniu-leku-do-oka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dostanie-sie-leku-na-kolke-do-oka-noworodka-moze-stanowic-jakies-zagrozenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.