Co robić z tym urazem stopy?

Dzien dobry. Dwa dni temu byłam w lesie i niefortunnie stanęłam na jakąś gałąź, która przebiła mi podeszwe w bucie i wbiła się lekko w stope. Po zdjęciu buta zobaczyłam małą ilość krwi i cieniutką drzazgę, która jednak nie wbiła sie głęboko, więc szybko wyjęłam ją palcem. Potem jednak odczuwałam ból w stopie i przy stawaniu oraz dotykaniu tego miejca również czuje ból. To miejce jest zaczerwienione od środka, jednak nie widzę gołym okiem drzazgi. Byłam u lekarza rodzinnego, obejrzał stopę i powiedział że nie widzi tam drzazgi (ta ranka lekko zarosła, jednak jest zaczerwieniona i wciąż bolesna). Dostałam szczepionkę przypominającą na tężca, bo akurat miałam ją brać w tym okresie i antybiotyk. Lekarz nie zasugerował pójścia do chirurga, a ja obawiam się, że drzazga może tkwić gdzieś pod skórą. Przeczytałam gdzieś, że jesli drazga dostanie sie do układu krążeniowego może dotrzeć nawet do serca lub mózgu. Czy to prawda? Strasznie się boję, bo czuje bol przy dotyku i stawaniu, a miejsce to jest jakby zaczerwienione od środka, a z racji tego że było to rozwarstwione drewno obawiam się, że może być niewidoczne. Co mogłabym zrobić z tym zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rany kłute charakteryzują się niewielkim powierzchniowo uszkodzeniem skóry oraz znaczną głębokością. Krwawienie na zewnątrz jest zazwyczaj niewielkie, jednak wewnątrz rany może utrzymywać się upływ krwi niewidoczny na powierzchni ciała. Urazy kłute są szczególnie narażone na wnikanie drobnoustrojów, a przez swój specyficzny kształt, są trudne do odkażenia. Ból przy dotknięciu, zaczerwienienie i lekka opuchlizna w miejscu przebicia stopy może wskazywać na to, że w ranie pozostała jakaś część drzazgi. Jednak równie prawdopodobny jest stan zapalny zlokalizowany głęboko w miejscu zranienia lub utrzymywanie się podskórnego krwiaka.

Aby dokładnie zdiagnozować, co obecnie dzieje się w ranie oraz wykluczyć obecność ciała obcego, należy zwrócić się do lekarza o wykonanie badania USG stopy. Do tego czasu należy unikać stąpania w sposób, który podrażniałby zranione miejsce. Warto też przyjmować środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. na bazie ibuprofenu, a także zastosować maści i kremy przeciwbakteryjne powstrzymujące rozwój zakażenia.

Jeżeli badanie wykaże obecność ciała obcego w ranie, konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przebicie-stopy-a-opuchlizna,

Proszę zapoznać się także z artykułem:

https://portal.abczdrowie.pl/zakazenia-skory-i-ran.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.