Co robić z tymi bliznami po usunięciu znamienia?

Dzień dobry. 4 tygodnie temu miałam usuwane chirurgicznie pieprzyki z twarzy. Było to na NFZ (z polecenia zadowolonej pacjentki). Mialam szwy nierozpuszczalne, które zostały ściągnięte po 9 dniach przez Panią Pielęgniarkę. Każda blizna miała po kilka szwów, najwieksza z nich 6. Teraz mam na twarzy czerwone blizny na wzór Frankensteina, czyli kreski poprzecinane pionowymi kreskami na na dodatek ze ściśniętymi wgłębieniami i jestem załamana. Najbardziej widoczne właśnie są te ślady po szwach. Czy możliwe,że szwy zostały za późno ściągnięte? Czy na twarzy po usuwaniu znamion można zastosować jakieś inne nie robiące wielkiej blizny szycie? Nie wiem teraz co robić, wiem, że na NFZ reklamacji nie ma, zostanę odprawiona z kwitkiem. Czy takie świeże blizny można już usuwać laserowo? Każdy kto to widzi, jest podobne załamany jak ja.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wszelkiego rodzaju znamiona/pieprzyki mogą stanowić u wielu osób pewnego rodzaju kompleks, w związku z czym decydują się one na ich usunięcie. To wyjście, o ile nie jest wskazaniem zdrowotnym (np. ze względu na czerniaka), nie zawsze jest polecane właśnie z powodu pozostawienia blizn po zabiegu.

W związku z Pani zaniepokojeniem, które wywołują ślady po zabiegu, warto byłoby udać się do dermatologa lub chirurga, który po obejrzeniu blizn zaleci jak najlepsze rozwiązanie co do polepszenia ich wyglądu. Poza tym proszę pamiętać, że okres, który upłynął od usuwania znamion, jest dość krótki, co zwiększa szansę na poprawę stanu skóry w kolejnych tygodniach.

Laserową korekcję blizn wykonuje się przeważnie po ich całkowitym wygojeniu, a ten czas jest dla każdego indywidualny, dlatego powinna Pani o tym porozmawiać najpierw ze specjalistą.

Obecnie pomocne może być stosowanie maści typowo do tego przeznaczonych, które zawierają często wyciąg z cebuli, alantoinę, masę perłową itp., inną opcją są specjalne plastry.

Co do samego zdjęcia szwów z twarzy, jest to zależne od gojenia się rany, jednak przeważnie są one usuwane po około 5-7-9 dniach. Z pewnością lekarz wykonujący zabieg nie zrobił celowo dużych cięć, a ich wielkość była uwarunkowana rozmiarem znamion. W takich przypadkach można zastosować różne metody szycia, jednak jest to m.in. zależne od dokładnego położenia pieprzyków.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-blizny-rodzaje-blizn-jak-dbac-o-blizny-jaka-wybrac

https://portal.abczdrowie.pl/plastry-na-blizny

https://portal.abczdrowie.pl/contractubex

https://portal.abczdrowie.pl/cepan-sklad-dzialanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.