Co robić z tymi plamieniami i zaparciami przy antykoncepcji?

Mam tylo zgiecie macicy. Biore tabletki yasmin od 5 lat. Mam tez problem z zatwardzeniem. Kiedy sie wypruzniam 4 dni przed koncem opakowania yasmin pojawia sie plamienie tak jakby miala byc miesiaczka potem ustaje. Co jest przyczyną dodam ze zanim bralam tabletki mialam przed kazda miesiaczka 3 do 4dni plamienie

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne swoimi skutkami ubocznymi mogą powodować między innymi dokuczające Pani zaparcia. Również plamienia, które występują, mogą być nimi spowodowane. Wpływ mają na to regulatory hormonów, które są w nich zawarte.

W takim przypadku najlepszym wyjściem byłaby wizyta u ginekologa i zmiana środków antykoncepcyjnych. Odpowiedni specjalista będzie też w stanie sprawdzić inne ewentualne przyczyny plamienia i zaplanować dalsze postępowanie.

Co do zatwardzeń, to bardzo prawdopodobne, że są one spowodowane przez środki antykoncepcyjne, warto jednak udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie do proktologa.

Więcej informacji dotyczących problemu znajdzie Pani w naszych materiałach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-jesli-mam-plamienia

https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.