Co mogę robić tymi brązowymi plamieniami?

Witam. Od kilku cyklów mam problem z brązowymi plamieniami. Plamienia pojawiają się rowno 7 dni przed miesiączką i trwają do rozpoczęcia miesiączki. Przeszłam już wszystkie badania hormonalne i wszystkie wyniki w normie. Poddałam się również testom na obecność chorób wenerycznych, wszystkie były negatywne. Cytologia rowniez w normie. Usg nie wykazało uchybień. Lekarz rozłożył ręce i stwierdził że taki mój urok jednak mnie te Plamienia martwią. Dodam że problem pojawił się około roku po porodzie. Zażywam leki antykoncepcyjne microgynon. Co może powodować Plamienia? Za wszelkie sugestie bardzo dziękuję. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

plamienia w środku cyklu są jednym ze skutków ubocznych stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Możliwe więc, że w Pani przypadku mają one związek z zażywanymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Aby to sprawdzić należałoby zmienić dotychczasowe tabletki na inne i obserwować swój organizm.

Ponadto plamienia przed okresem pojawiają się w przypadku niewydolności ciałka żółtego, zespołu policystycznych jajników, nadżerki szyjki macicy czy też polipów szyjki macicy. Skoro jednak wykonała Pani badania w tym kierunku i lekarz nie zauważył niczego niepokojącego, to powyższe przyczyny należy odrzucić.

Temat ten został szerzej opisany w naszym artykule, który znajdzie Pani pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.