Dlaczego pojawiły się brązowe plamienia u mnie?

Witam, od 1,5 roku stosuje tabletki Vixpo. Do tej pory było wszystko w porządku, żadnych skutków ubocznych, natomiast po zakończeniu cyklu miesiączki 1,5 tygodnia temu zaczęły występować u mnie brązowe plamienia. Dobrze się czuje-tak jak wcześniej. Problemem są tylko te plamienia. Nie są obfitej ilości. Czy to powód do obaw?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą pojawiać się brązowe plamienia i jeśli przyjmuje Pani tabletki zgodnie z zaleceniami producenta, to nie jest to powodem do niepokoju. Najczęściej taka wydzielina związana jest z działaniem hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych.

Pojawianie się wydzieliny w czasie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych to jedno z najczęściej występujących działań niepożądanych. Objaw ten zazwyczaj znika samoistnie.

Warto jednak udać się do ginekologa i wykonać badania kontrolne, aby upewnić się, iż nie doszło do żadnej infekcji lub plamienie nie wynika z nieprawidłowości, takich jak nadżerka szyjki macicy, polipy czy mięśniaki. Jeśli badania wyjdą prawidłowe, a plamienia będą się powtarzały, być może trzeba będzie zmienić tabletki na inne.

Poniżej znajdzie Pani odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-podczas-stosowania-vixpo, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-przy-stosowaniu-vixpo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.