Dlaczego dostałam to brązowe plamienie?

Od kilku lat, nieprzerwanie, stosuję antykoncepcję hormonalną (krążki dopochwowe). Ostatnio zdążyło mi się zaaplikować krążek jeden za drugim - bez tygodniowej przerwy. Po kolejnych trzech tygodniach zgodnie z zaleceniami wyjęłam krążek. Jednak nie pojawiło się normalne krwawienie, jedynie brązowa wydzielina. W trakcie stosowania krążka współżyłam z partnerem, odbywało się to bez dodatkowego zabezpieczenia, ale nigdy w wytryskiem wewnątrz mnie. Jaki może być powód takiego plamienia? Czy powinnam się niepokoić? Na wizytę u lekarza jestem umówiona w połowie listopada.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeżeli poprzedniego razu zaaplikowała Pani krążek dopochwowy jeden po drugim bez zachowania tygodniowej przerwy, to prowadzi to do braku krwawienia z odstawienia w tamtym cyklu.

Brązowe krwawienie nie jest powodem do niepokoju, jeżeli nie pojawia się regularnie. W Pani przypadku świadczy ono najprawdopodobniej o krwawieniu z odstawienia i nie jest spowodowane żadnymi zmianami chorobowymi. Brązowa barwa może świadczyć o obecności utlenionej krwi i złuszczonego nabłonka macicy. Jeżeli taki stan zacznie się pojawiać przy każdym cyklu, to wtedy trzeba to skonsultować z ginekologiem. W przypadkach jednostkowych, nie powinien być jednak powodem do niepokoju.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym brązowych plamień, a także z pytaniami innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym problemem:

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-uplawy-i-obfite-krwawienia-przy-krazku-nuvaring

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienie-podczas-stosowania-nuvaring

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.