Co robić z tymi plamieniami podczas przyjmowania antykoncepcji?

Witam. Biorę tabletki antykoncepcyjne od kilku lat, ostatnio były to już długo Leverette. Jakoś w czerwcu/lipcu 2023 zaczęły mi się plamienia. Najpierw małe i sporadyczne. Potem już po okresie tylko tydzień przerwy miałam od nich. Dostałam od ginekologa zalecenie brania tabletek Cyclo 3 fort przez trzy miesiące. Plamienia się trochę zmniejszyły i skróciły, ale dalej były. Jak przestałam je brać to znowu były mocne (żywa czerwona krew) i już tydzień po okresie się pojawiały. Miałam robione USG i cytologie, wszystko jest ok (innych objawów nie mam). Zmieniłam tabletki na Elin dwa miesiące temu i plamienia dalej są mocne. Teraz pojawiły się już pięć dni po okresie. Co mogę z tym zrobić, jaka może być przyczyna, jakie badania zrobić?
KOBIETA, 28 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety jednym z najczęściej występujących działań niepożądanych doustnej antykoncepcji hormonalnej są plamienia oraz krwawienia, o których Pani wspomina. W takich sytuacjach po wykluczeniu innych przyczyn ginekologicznych można zmienić preparat na inny bądź całkowicie zmienić metodę antykoncepcji.

O szczegółach proszę porozmawiać z ginekologiem, który przedstawi Pani dostępne opcje i pomoże dobrać najbardziej odpowiednią.

Podobne pytania z odpowiedziami ekspertów znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienie-pochwy-przy-tabletkach,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brudne-plamienie-przy-tabletkach-vibin,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienie-przy-tabletkach-ovulastan.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.