Co robić z tymi żółtymi zębami?

Dzień dobry, Mam 21 lat i 21 plomb, myje bardzo regularnie zęby i nawet nitkuje, chodzie regularnie do dentysty nawet co 3 miesiące na kontrolę. Każda kontraktów to minimum jeden ząb do leczenia. Od zawsze również mam żółte zęby. Co mam robić? Boje się 21 lat i tyle plomb! Jak wybielić również te zeby? Może to w wina słodyczy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bez wątpienia słodycze negatywnie wpływają na stan jamy ustnej, ponieważ są bardzo dobrą pożywką dla bakterii, co prowadzi do rozwoju próchnicy.

Nie bez powodu mówi się, że cukier to największy wróg dla zdrowia zębów, między innymi dlatego zaleca się go ograniczyć w diecie. O wpływie słodyczy na stan zębów przeczyta Pan w artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/slodycze.

Bardzo dobrze, że dba Pan o zęby. Regularne szczotkowanie (co najmniej dwa razy dziennie) oraz stosowanie nici dentystycznej to podstawa. Do codziennych praktyk proszę również dodać płukanie ust specjalnym płynem.

Wspomina Pan o dużej ilości plomb. Być może jest to uwarunkowane indywidualnymi predyspozycjami. To samo dotyczy koloru zębów. Żółty odcień zębów może być genetyczny, choć nie jest to jedyna przyczyna. Inne powody to palenie papierosów, przyjmowanie niektórych leków, występowanie chorób czy niedostateczna higiena. Metod wybielania zębów jest kilka. Warto porozmawiać o nich ze swoim stomatologiem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.