Witam serdecznie,
Niestety kolor szkliwa w dużej mierze jest cechą wrodzoną i nieraz trudno uzyskać śnieżnobiały uśmiech u osób które mają tendencje do żółknięcia szkliwa. Oczywiście duże znaczenie ma tu odpowiednia higiena jamy ustnej, dokładne szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie oraz unikanie mocnej, czarnej herbaty, która pozostawia nieestetyczny osad. Niestety pasty do mycia zębów, nawet te reklamujące się jako profesjonalne rzadko dają oczekiwane rezultaty. Wygląd szkliwa mogą poprawić natomiast profesjonalne zabiegi stomatologiczne - np. piaskowanie zębów, które pomaga usunąć naloty i przebarwienia na szkliwie.
W tym przypadku zalecałabym wizytę kontrolną u dentysty, ale nie widzę powodów do niepokoju, gdyż dzieci mają zdecydowanie bardziej żółte zęby stałe w porównaniu do zębów mlecznych.
Jeżeli zauważyła Pani,że dziecko ma bardziej żółte zęby niż dotychczas, to najprawdopodobniej ma to związek z niedostateczną higieną. Warto udać się do stomatologa, aby ten sprawdził, czy oprócz poprawy higieny nie będzie konieczne mechaniczne usunięcie osadu. Pomoże także w doborze odpowiednich środków do higieny.
Istnieją także płyny lub tabletki wybarwiające złogi, które ułatwiają naukę prawidłowej techniki mycia zębów.
Witam
Często problem wynika ze złej techniki mycia zębów, więc pasta nie ma tu znaczenia. Na niedokładnie wyczyszczonych zębach zostaję brzydki osad z pokarmów i napojów. Dobrze byłoby wybrać się do stomatologa, żeby zęby obejrzał, wykluczył inne przyczyny i przeszkolił w myciu zębów :)
Pozdrawiam
Witam,
Proszę zgłosić się do gabinetu stomatologicznego,w celu określenia rodzaju przebarwień zębów.Najprawdopodobniej ich żółty odcień jest związany z nieumiejętnie oczyszczaną płytką bakteryjną.Jeśli tak,to dobrze wykonany zabiegusuwania złogów nazębnych wraz z instruktażem higieny jamy ustnej,powinien rozwiązać problem.Jeżeli kolor zębów jest wynikiem innego schorzenia (np przebarwienia polekowe,próchnica itp),wówczas podjęte zostanie odpowiednie lecznie.
pozdrawiam.
Witam!
Żeby właściwie ocenić problem należy udać się do stomatologa. Stałe zęby z natury mają bardziej żółty odcień w porównaniu do zębów mlecznych. Wpływ na to mają też czynniki genetyczne. Przyczyną niewłaściwego zabarwienia zębów mogą być przyjmowane wcześniej leki,przebyte choroby, dieta, barwniki pokarmowe itp.
Jednym zdaniem należy udać się do stomatologa.
Pozdrawiam!
Trzeba ocenić w gabinecie. Możliwe że profesjonalna higienizacja w gabinecie poprawi estetykę (skaling, piaskowanie)
Pasty nie pomogą , proszę zwrócić się o poradę do lekarza , trzeba wygląd zębów zweryfikować w gabinecie
„Wybielanie zębów Białystok”
Witam, żółty odcień zębów u dziecka w wieku 12 lat może być spowodowany różnymi czynnikami, od naturalnej barwy szkliwa po gromadzenie się płytki nazębnej lub osadów z jedzenia i napojów. Na początku warto skonsultować się z dentystą, który oceni stan szkliwa i upewni się, że nie ma innych problemów, takich jak początkowa próchnica lub osady, które można profesjonalnie usunąć.
Jeśli chodzi o wybór pasty, oto kilka wskazówek:
Pasta z fluorem – dla dzieci w wieku 12 lat zaleca się pasty z odpowiednią ilością fluoru, które pomagają wzmacniać szkliwo i chronić przed próchnicą. Fluor pomoże wzmocnić zęby, co również może poprawić ich wygląd.
Pasta o łagodnym działaniu wybielającym – na rynku są pasty przeznaczone dla dzieci starszych i młodzieży, które mają delikatne właściwości wybielające, takie jak Elmex Junior lub Sensodyne Gentle Whitening. Upewnij się jednak, że pasta nie jest zbyt mocna, ponieważ silne pasty wybielające są przeznaczone głównie dla dorosłych i mogą być zbyt agresywne dla dziecięcego szkliwa.
Dokładna higiena jamy ustnej – żółty odcień może wynikać z niedokładnego szczotkowania. Warto przypilnować, aby dziecko szczotkowało zęby przynajmniej 2 razy dziennie przez 2-3 minuty i korzystało z nici dentystycznej oraz płynu do płukania (odpowiedniego dla dzieci). Regularne wizyty u dentysty co 6 miesięcy na kontrolę i profesjonalne oczyszczanie są również bardzo ważne.
Unikanie produktów barwiących – niektóre napoje i jedzenie, jak słodkie napoje gazowane, herbata, jagody, mogą barwić zęby. Ograniczenie ich spożycia pomoże zachować naturalny kolor zębów.
Wizyta u dentysty będzie najlepszym pierwszym krokiem, aby ocenić przyczynę żółknięcia zębów i dobrać odpowiednie środki do ich pielęgnacji.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Pasta wybielająca żółty osad – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Wybielanie zębów poprzez czyszczenie ich – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Żółte zęby u 17-miesięcznej córki – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Czy taką pastę wybielającą do zębów można stosować w ciąży? – odpowiada Lek. dent. Filip Fagiewicz
- Preparaty na wzmocnienie zębów – odpowiada Lek. dent. Anita Mendrek-Białasiewicz
- Od jakiego wieku dziecko może myć zęby pastą z fluorem? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
- Jak radzić sobie z wrażliwymi zębami? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Myję zęby, a próchnica na zębach i tak się pojawia – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Stosowanie pasty do zębów dla dzieci przez osoby dorosłe – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Czy biała plamka na jedynce u dziecka yo powód do niepokoju? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
artykuły
Higiena jamy ustnej u dzieci - jak prawidłowo czyścić zęby u niemowląt i małych dzieci (0-6 lat) oraz tych nieco starszych?
Dobra higiena jamy ustnej, właściwa dieta, regular
Prawidłowa higiena jamy ustnej
Prawidłowa higiena jamy ustnej jest nam niezbędna,
Jak skutecznie usuwać osad i kamień nazębny? Podstawy higieny jamy ustnej
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?