Co robić z widzeniem przez mgłę?

Dzień dobry. Proszę o porady. Od roku noszę soczewki miesięczne (krótkowzroczność), dbam o nie czyszcząc i umieszczając wieczorem w specjalnym płynie, a przed zalożeniem zakrapiam oczy. No i wszystko bylo ok, ale jak przyszło teraz ocieplenie, to w prawym oku zaczela pojawiac mi sie mgła. Tzn. widzę jakby przez mgłe. Jak sprowokuję ziewanie lub placz (łzy), to na kilka minut problem znika a potem znowu. Zamieniłem na chwilę soczewki miejscami, L na prawe oko a P na lewe, aby sprawdzić czy to eina soczewki i okazalo sie, że problem dalej jest w prawym oku, wiec to nie wina soczewki zreszta jak była jesień/zima to problemu nie bylo. Jak rozwiązać ten problem? dodam, że ostatnio było tak, że jednego dnia mialem ten problem, nastepnego dnia w ogóle, a kolejnego dnia znowu.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana obawy związane z taką nagłą przypadłością, która dotknęła oczy. Sytuacja taka może znacznie obniżyć jakość życia oraz ograniczyć codzienne funkcjonowanie.

Aby rozwiązać problem, w pierwszej kolejności należałoby odnaleźć przyczynę takiego pogorszenia pola widzenia. Widzenie przez mgłę jest specyficznym objawem ze strony narządu wzroku. Często źródłem takiego stanu może być początek zaćmy. Dochodzi do postępującego zmętnienia soczewki i następuje stopniowe pogorszenie ostrości widzenia. Największe trudności mogą wtedy występować w patrzeniu w kierunku światła oraz w dal.

Kolejną przyczyną zaburzonego widzenia mogłyby być urazy mechaniczne oka, przewlekłe stany zapalne, czy migrenowe bóle głowy.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem okulistą, gdyż trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu, aby poprawić Pana komfort widzenia. Na pewno niezbędne może się okazać wykonanie badania pola widzenia oraz USG gałki ocznej.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zacma

https://portal.abczdrowie.pl/przejsciowe-zaburzenia-widzenia

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-widzenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.