Jak leczy się zaćmę podtorebkową?

Witam, w ciągu miesiąca powstała u mnie zaćma podtorebkowa tylna i jądrowa w lewym oku i podtorebkowatylna w prawym oku zaraz po zaszczepieniu się 3 dawka, jeszcze stwierdzono astygmatyzm. Nigdy nie miałem problemów ze wzrokiem, nie potrzebowalem okularów, badania wysokościowe robione co roku od ok. 10 lat, na prawo jazdy badania też przecież przeszlem. Powód powstania to niby jest to zaćma wrodzona, a nie po szczepieniu, ale jakim cudem czy jest to możliwe, żeby dopiero po tylu latach w ciągu miesiąca praktycznie od idealnego widzenia do zerowego widzenia zrobiła się ta zaćma wrodzona. Będę miał wszczepienie soczewek, ale ten powód że to zaćma wrodzona nie za bardzo mi pasuje. Uprawiam sport, nie biorę sterydow ani nic takiego, nie mam żadnych chorób.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że wystąpiła u Pana taka dolegliwość związana z narządem wzroku. Na pewno trzeba postępować z zaleceniami lekarza okulisty, a także poddać się zaplanowanym zabiegom, aby powrócić do normalnego funkcjonowania.

Bardzo istotnym jest odnalezienie przyczyny takiego stanu, co na pewno nie będzie łatwe. Należałoby podkreślić, że zaćma podtorebkowa tylna kształtuje się w tylnej części soczewki. Może zdarzyć się w tym wypadku sytuacja, ze dochodzi do szybkiego stanu pogorszenia widzenia, gdzie konieczne jest szybsze wdrożenie leczenia. Charakterystycznym objawem jest zamglenie obrazu, który staje się coraz bardziej niewyraźny. Widzenie w czasie słonecznego dnia lub przy bardzo jasnym oświetleniu w pomieszczeniu może okazać się bardzo trudne.

Trudno jest ze względu na odległość odpowiedzieć jednoznacznie na zadane przez Pana pytanie. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że ta wada mogła się uaktywnić pod wpływem szczepienia. Możliwe, że złożyło się na to wiele czynników, które aktywowały tą chorobę. Proponujemy w razie wszelkich wątpliwości skonsultować się z lekarzem okulistą, który na pewno wybierze najlepszy dla Pana sposób leczenia, aby poprawić komfort życia.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zacma

https://portal.abczdrowie.pl/zacma-jadrowa

https://zdrowie.parenting.pl/skad-sie-bierze-zacma

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.