Co robić ze sztywnym paluchem po złamaniu?

Witam. 12 maja w skutek koszenia doznałam otwartego złamania z przemieszczeniem V kości śródstopia paliczka bliższego i oddalenia sie jej niewielkiej częsci. W czerwcu wyciągnęli mi dren. Od tej pory paluch jest sztywny nie stanę w pełni na nodze. We wtorek 27 lipca mam kontrole , czy jest sznasa ze do września będe chodzic?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani o urazie stopy i palucha, który miał miejsce kilka tygodni wcześniej. Złamanie wymagało zastosowania drenu odprowadzającego. Niestety po zdjęciu opatrunku odczuwa Pani bolesność stopy oraz dużą sztywność palucha. Dodatkowo stawanie na tej stopie sprawia ból i uniemożliwia normalne chodzenie. Z tego też względu warto byłoby udać się ponownie do lekarza prowadzącego Pani leczenie oraz zasięgnąć porady rehabilitanta. Lekarz oceni stan stopy oraz ewentualną konieczność powtórzenia badania RTG dla oceny sytuacji. Zadecyduje także o ewentualnej konieczności leczenia farmakologicznego czy stosowania suplementacji. Fizjoterapeuta natomiast wybierze odpowiednie ćwiczenia oraz zabiegi, które pozwolą usprawnić paluch oraz stopę w okolicy złamania. Zapewne konieczne będzie także wykonywanie samodzielnych ćwiczeń aby podtrzymać efekty ćwiczeń wykonywanych razem z fizjoterapeutą.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-stop-jakie-schorzenia-sygnalizuje

https://portal.abczdrowie.pl/bol-srodstopia-bol-kosci-deformacje-ucisk-na-nerw-inne-przyczyny-leczenie

https://uroda.abczdrowie.pl/regeneracja-miesni-zasady-masaz-plan-treningowy-wskazowki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.