Co robić ze wzrostem wagi?

Dzień dobry mam pytanie biorę tabletki antykoncepcyjne qlaira od 4 latat i nie tyłam Od pół roku zauważyłam że przytyłam 10 kg. Jem jak zazwyczaj czy to może być od tabletek antykoncepcyjnych? Czy wykonać jakieś badania żeby to ustalić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w ulotce dołączonej do tabletek antykoncepcyjnych Qlaira możemy znaleźć punkt poświęcony możliwym działaniom niepożądanym. W nim wymienione są dolegliwości, jakie mogą pojawić się na skutek przyjmowania tego preparatu. Zwiększenie masy ciała jest określane jako jedno z częstych działań niepożądanych, które występuje u jednej do dziesięciu na sto osób.

Możliwe więc, że przyrost masy ciała, jaki Pani zauważyła ma związek z przyjmowanymi tabletkami Qlaira. Aby to sprawdzić należałoby odstawić tabletki lub zmienić na inne – które nie powodują tycia. Proszę porozmawiać na ten temat ze swoim ginekologiem.

Temat tycia w kontekście zażywanej doustnej antykoncepcji hormonalnej został poruszony w naszym artykułach. Zachęcamy do lektury poniższych tekstów:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-tycie,

https://portal.abczdrowie.pl/tycie-po-tabletkach-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.