Port naczyniowy - co to jest?

Moja mama ma mieć założony port naczyniowy, brzmi to enigmatycznie. Do czego służy takie urządzenie i do czego ma służyć? Wiem, że to jest coś związanego z kwestią podania leków, ale nie bardzo rozumiem o co chodzi i jak to działa. Czym jest port naczyniowy i dlaczego mama ma mieć go zakładanego? Przecież można podać jej leki normalnie - czy port naczyniowy sprawia, że one będą się jakoś lepiej wchłaniały albo coś takiego? Jakie są wskazania do zastosowania portu naczyniowego? Kiedy stosuje się takie rozwiązanie i na czym ono polega? Czy faktycznie jest dobre dla organizmu czy może istnieje możliwość, że w jakiś sposób zaszkodzi i wywoła negatywne efekty uboczne? Czy po założeniu portu naczyniowego mojej mamie coś grozi? Z góry dziękuję za pomoc i każdą odpowiedź na moje pytanie. Serdecznie pozdrawiam.
ponad rok temu

Poprzez wkłucie do komory portu za pomocą specjalnej igły uzyskuje się dostęp do centralnych naczyń żylnych, poprzez który możliwe jest zarówno podanie leków dożylnych, jak i pobieranie krwi do badań. Silikonowa membrana może być nakłuwana ponad 2000 razy. Prawidłowo założony i obsługiwany port można wykorzystywać przez kilka lat. Jest to bardzo wygodne wyjście dla pacjentów poddawanych długotrwałemu leczeniu, min. w białaczkach