Port naczyniowy - co to jest?

Moja mama ma mieć założony port naczyniowy, brzmi to enigmatycznie. Do czego służy takie urządzenie i do czego ma służyć? Wiem, że to jest coś związanego z kwestią podania leków, ale nie bardzo rozumiem o co chodzi i jak to działa. Czym jest port naczyniowy i dlaczego mama ma mieć go zakładanego? Przecież można podać jej leki normalnie - czy port naczyniowy sprawia, że one będą się jakoś lepiej wchłaniały albo coś takiego? Jakie są wskazania do zastosowania portu naczyniowego? Kiedy stosuje się takie rozwiązanie i na czym ono polega? Czy faktycznie jest dobre dla organizmu czy może istnieje możliwość, że w jakiś sposób zaszkodzi i wywoła negatywne efekty uboczne? Czy po założeniu portu naczyniowego mojej mamie coś grozi? Z góry dziękuję za pomoc i każdą odpowiedź na moje pytanie. Serdecznie pozdrawiam.
ponad rok temu

Metody diagnozowania zaćmy

Port naczyniowy to podskórny, trwały dostęp do żylnych naczyń krwionośnych. Port zbudowany jest z komory z silikonową membraną oraz specjalnego cewnika, który kończy się w jednej z głównych żył naszego organizmu – żyle głównej górnej w pobliżu miejsca ujścia do prawego przedsionka serca. Komora portu umieszczana jest najczęściej w okolicy podobojczykowej.

Poprzez wkłucie do komory portu za pomocą specjalnej igły uzyskuje się dostęp do centralnych naczyń żylnych, poprzez który możliwe jest zarówno podanie leków dożylnych, jak i pobieranie krwi do badań. Silikonowa membrana może być nakłuwana ponad 2000 razy. Prawidłowo założony i obsługiwany port można wykorzystywać przez kilka lat. Jest to bardzo wygodne wyjście dla pacjentów poddawanych długotrwałemu leczeniu, min. w białaczkach

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty