Embolizacja tętniaka: czy ten zabieg jest bezpieczny?

Dzień dobry. W wieku 45 lat miałam krwawienie podpajęczynówkowe. W 31 dobie po krwawieniu po badaniu angiograficznym naczyń mózgowych potwierdzono obecność tętniaka tętnicy szyjnej wewnętrznej lewej oraz poszerzoną tętniakowato tętnicę podstawną. Wykonano mi zabieg embolizacji tętniaka. Nie rozumiem, co to jest i czy jest to bezpieczne i na jak długo? Z czym to się wiąże, czy on został całkowicie usunięty? Nie powinnam się już więcej nic przejmować? Mam nadzieję, że został usunięty raz na zawsze i nigdy już nic takiego mi się nie przytrafi. Czy po tej embolizacji tętniaka mogą być jakiekolwiek powikłania? Czy coś mi jeszcze zagraża? W szpitalu nikt mi nic nie powiedział, tylko tyle, że wiem, że zabieg ten się po prostu odbył. Będę wdzięczna za wszelkie porady i odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam serdecznie.
KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!
Tętniak to ogólnie powiedziawszy odcinek poszerzonego i nieprawidłowego naczynia. Zabieg embolizacji ma na celu odtworzenie prawidłowego światła naczynia i zamknięcie jego nieprawidłowej części. Z dostępu naczyniowego wprowadza się specjalny cewnik i lekarz kieruje się pod kontrolą obrazu rentgenowskiego do odpowiedniego miejsca. Jest on więc mniej inwazyjny i mniej niebezpieczny niż tradycyjna operacja, która wymaga przerwania ciągłości tkanek.
Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty