Co trzeba robić przy tym wyniku USG kolana?

Dzień dobry. W dniu dzisiejszym usg kolana i opis: "zaawansowane zapalenie przyczepu podstawy rzepki, zapalenie przyczepów więzadła własnego. Obrzęk gęsiej stopki. Więzadło poboczne modelowane przez wysuniętą łąkotke przyśrodkową. Więzadło poboczne boczne obrzęknięte w 1/2 dalszej. Lakotka przyśrodkowa uszkodzona, boczna o prawidłowym echu. Niewielka torbiel dołu podkolanowego 1,4x0,4." Kolejna moja wizyta u ortopedy dopiero za 3 miesiące. Jakie postępowanie? Rozumiem że konieczne będzie MRI?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badanie stawu kolanowego, zwłaszcza w przypadku wystąpienia w przeszłości urazu mechanicznego tej części ciała.

Istotne są również obecne dolegliwości, jakie Panu towarzyszą, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis badania USG, można by stwierdzić, że doszło do uszkodzenia łąkotki oraz obrzęku więzadła. Przyczyn takiego stanu może być wiele, a należą do nich przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe w okolicach stawu, uszkodzenia mechaniczne spowodowane pewnym czynnikiem zewnętrznym, a także niedobór kolagenu.

Dodatkowo uchwycono obecność torbieli w dole podkolanowym. Jest to częsta przypadłość, zazwyczaj do dalszej obserwacji.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Zalecamy konsultację z lekarzem ortopedą, który po analizie badania obrazowego zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz postępowaniu. Prawdopodobnie będzie niezbędne wykonanie rezonansu magnetycznego oraz artroskopii kolana. Takie precyzyjne badanie pozwoli szczegółowo ocenić wszelkie zmiany zachodzące w stawie kolanowym.

Warto byłoby również wziąć pod uwagę zabiegi rehabilitacyjne, czyli między innymi laser, krioterapia, czy ultradźwięki, które pozwolą zmniejszyć dolegliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/artroskopia-stawu-kolanowego-charakterystyka-wskazania-przygotowanie-do-zabiegu-zabieg-postepowanie-po-zabiegu

https://portal.abczdrowie.pl/usg-stawu-kolanowego-charakterystyka-wskazania-opis-badania-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/lakotka-charakterystyka-lakotka-przysrodkowa-lakotka-boczna-objawy-uszkodzenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.