Co znaczą masywne kalafiorowate zwapnienia płatków przechodzące na przypodstawną część AML?

Witam! Zdiagnozowano u mnie wadę zastawki aortalnej. Pytanie czy jest gorzej na podst. dwóch badań echa w odstępie 7 mies. I echo: płatki mocno zwapniałe V max 4,2m/s Gradient max/śr.71/41mmHg AVA 1,2cm2 Fala zwrotna2jetowa,zajmuje ok 2/3LVOT PHT640 ms Prędkość telediastoliczna0,12 II echo masywne kalafiorowate zwapnienia płatków przechodzące na przypodstawną część AML Gradient max/śr 47/31 mmHg AVA 1,7cm2 Fala zwrotna I st. Pierścień 25 mm.Ilość płatków nie do oceny. Czy jest dużo gorzej?

Lek. Tomasz Budlewski

Czy badanie echo było wykonywane na tym samym aparacie i przez ta sama osobę?