Co znaczą spore problemy z trwającą od wielu lat depresją i zespołem jelita drażliwego?

Witam. Trochę ponad rok temu otrzymałam dodatkowe leki Abilify do używanego przez dłuższy czas już Setaloftu, ponieważ mam spore problemy z trwającą od wielu lat depresją i zespołem jelita drażliwego z powodu sporych nerwów. W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia przyjmowania Abilify zauważyłam problemy ze wzrokiem (obraz stał się bardziej rozmyty i nie widziałam za dobrze z daleka.) Po 2 tygodniach wszystko się pogorszyło. Czułam się, jakbym była na narkotykach. Nie mogłam chodzić, podczas chodzenia odczuwałam spore mdłości i uniemożliwiające mi funkcjonowanie zawroty głowy. Kiedy byłam w mieszkaniu, te objawy zanikały z dużym stopniu i jedynie podczas śmiania się/zaczerpnięcia powietrza lub rozmowy miałam mdłości. Po odstawieniu tabletek uspokoiło się wszystko po około 1,5 miesiąca. Jednak do tej pory co jakiś czas powtarzają się te problemy. Czasem trwają 3 dni max, jednak aktualnie nie jestem w stanie wyjść z domu/pracować od 3 miesięcy. Wczoraj musiałam wyjść po coś i w drodze powrotnej musiałam próbować skupić się na czymś innym, żebym nie odczuwała mdłości i zawrotów głowy. Nie mam nawet jak pójść do lekarza rodzinnego, bo wiem, że nerwy dodatkowo pogorszą mi sytuację. Jakie badania powinnam wykonać w tej sytuacji? Niestety dopiero z kilka miesięcy temu poczytałam trochę na temat tych leków na zagranicznych portalach i żałuję, że wcześniej tego nie zrobiłam, bo na pewno bym się nie zgodziła na ich branie.

Dzień Dobry Pani,

Opisane przez Panią symptomy, mogą wskazywać na objawy odstawienne.
Nie mam informacji, w jaki sposób doszło do odstawienia leków, czy poprzez zmniejszanie dawek medykamentu i pod kontrolą lekarza?

Zespół jelita drażliwego jest chorobą psychosomatyczną pozostającą w ścisłym związku i zależności ze stanem psychicznym Pacjenta.
Leczenie ZJD polega przede wszystkim na leczeniu przeciwdepresyjnym.
Jeśli z jakiegoś powodu farmakoterapia nie przynosi oczekiwanych efektów, wskazane
jest leczenie psychoterapeutyczne, najlepiej poznawczo-behawioralne, skuteczne w radzeniu sobie z lękiem i niepokojem, do czego Panią mocno zachęcam.

Na Pani pytanie może zareagować jedynie lekarz prowadzący, na konsultacji osobistej,
który zna Panią i Pani historię leczenia.

Życzę Pani wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam Panią
Wśród przyczyn zespołu jelita nadwrażliwego znajdujemy:
przebyte infekcje przewodu pokarmowego,
zaburzenia jelitowej flory bakteryjnej,
czynniki genetyczne, oraz przyczyny psychospołeczne
(m.in. napięcie emocjonalne, stres, zaburzenia lękowe
i depresyjne).
Żołądek - przetrawia doświadczenia, również te złe.
Większość chorych na ZJN cierpi również na zaburzenia
nerwicowe i depresyjne.
Przede wszystkim należy właściwie wyleczyć depresję.
Powinna Pani wiedzieć, że leczenie farmakologiczne
nie leczy depresji i nie rozwiązuje żadnych problemów,
jedynie tłumi objawy.
Gdy choroba jest zaawansowana i chory nie jest w stanie
funkcjonować, konieczne jest stosowanie środków
farmakologicznych.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie czy antydepresanty czasami
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają,
że dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia,
ale jest to tylko leczenie objawowe.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję,
należy poznać jej naturę, dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii,
a tego można dokonać tylko na drodze odpowiednio
dopasowanej psychoterapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
która jest najskuteczniejszą metodą leczenia depresji
oraz jej konsekwencji .
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
depresji
, ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl