Co znaczą takie wyniki u mojego 7-miesięcznego synka?

Dzień Dobry Proszę o interpretacje wyników które mocno mnie zaniepokoiły, syn ma skończone 7 miesięcy, jeździ na fizjoterapie od miesiąca ze względu na brak wysokiego podporu. Fizjoterapia przynosi pozytywne skutki. Obecnie ma ząbkowanie jeden ząb wyszedł kilka dni temu kolejny zaczyna się przebijać. Wyniki hematologii Wbc 9.29 Rbc 4.82 Hgb 12.00 Hct 34.80% Mcv 72.20fl Mch 24.90 Mchc 34.50 Rdw-cv 15.00 Plt 261.00 Mpv 8.80 Neut 1.75 Neut% 18.90 Lymph 6.30 Lymph% 67.80 Mono 0.69 Mono% 7.40% Eo 0.53 Eo% 5.70% Baso 0.02 Baso% 0.20% Dziękuje za odpowiedz Na wizytę do pediatry czekamy do poniedziałku

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Bardzo dobrze, że wykonał Pan badanie kontrolne u swojego dziecka. Morfologię powinno wykonywać się profilaktycznie raz do roku, żeby ocenić stan zdrowia dziecka oraz czy organizm funkcjonuje prawidłowo. Oczywiście, jeśli występują jakieś niepokojące objawy lub lekarz zaleci inaczej, można wykonywać to badanie częściej.

Analizując przedstawione przez Pana wyniki badań, należy wziąć pod uwagę, że zakres poszczególnych parametrów u niemowląt może się znacznie różnić. W czasie ząbkowania (czyli stanu obniżonej odporności) często wyniki mogą odbiegać od podanych norm.

Większość wyników badań Pana dziecka mieści się w przyjętych normach. Pozostałe występują w niewielkich odchyleniach. Dotyczy to głównie takich parametrów jak: MCH, MCV oraz neutrocytów.

MCH to średnia zawartość hemoglobiny w czerwonej krwince, natomiast MCV to średnia objętość erytrocytów. W tym konkretnym przypadku występują niewielkie wartości poniżej normy, które mogą świadczyć o niedoborze żelaza.

W przypadku neutrocytów (granulocytów obojętnochłonnych) normą dla dzieci w wieku niemowlęcym jest przedział między 30-50%. W wynikach Pana syna wartość ta wynosi 18,9%. Obniżona zawartość tych ciałek może oznaczać infekcję wirusową lub zmniejszoną odporność wywołaną chociażby ząbkowaniem.

Na wizycie u pediatry powinny zostać rozwiane wszelkie wątpliwości. Prawdopodobnie zostanie zalecona suplementacja preparatem żelaza.

Dodatkowo można by sugerować wprowadzenie w czasie rozszerzania diety więcej żółtka jaja kurzego (o ile dziecko nie jest uczulone) oraz gotowane mięso wieprzowe lub cielęce, które są cennym źródłem żelaza oraz witamin z grupy B.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo

https://parenting.pl/morfologia-u-niemowlat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.