Co znaczą te ataki paniki podczas jazdy windą?

Witam mam dziwne objawy jak jadę windą na ostatnie piętro to dostaje paniki przeraża mnie winda i ostatnie piętro już nie daj Boże zgaszone światło naklatce przy wyjściu z windy to dostaje paniki duszności i wielki strach starałem sam sobie to tłumaczyć że jest wszystko dobrze ale nie wychodzi mi to.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

atakiem paniki nazywamy nagły, silny i nieuzasadniony napad lęku w określonej sytuacji. Prawie zawsze towarzyszy mu ból brzucha, duszności, przyspieszone tętno i podwyższone ciśnienie krwi.

Do sposobów radzenia sobie z takimi napadami bardzo często owocne w skutkach jest zdanie sobie sprawy z tego, że nie grozi Panu realne niebezpieczeństwo związane z sytuacją, która wywołała atak paniki (np. winda ma specjalne zabezpieczenia i nie ma możliwości, że stanie się coś złego). Należy wyeliminować negatywne i katastroficzne myślenie, ponieważ taki stan jest wywoływany właśnie przez nie. Przy atakach pomocne są również techniki relaksacyjne, polegające na powolnym oddychaniu przez nos i liczeniu do dziesięciu, a także zamknięciu oczu i wizualizacji bezpiecznych sytuacji.

Jeżeli takie sytuacje się nasilają i potrzebuje Pan pomocy specjalisty, zalecamy udanie się do psychoterapeuty. Pomoże on Panu zrozumieć podłoże problemu i reakcje organizmu, które występują podczas ataków. Bardzo często wystarcza tylko kilka sesji i pacjenci radzą sobie z problemem, nawet bez potrzeby zażywania specjalnych leków.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który opisuje przyczyny ataków paniki, a także objawy i sposoby leczenia:

https://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.