Co znaczą te badania oct?

Mężczyzna lat 28 Mam pytanie do okulisty chciałbym zinterpretować wynik badania oct siatkówki obie plamki w oczach w granicach normy lewe oko niewielkie twarde druzy prawe oko ok. dodatkowo mam zespół suchego oka (ZSO) diagnoza oct siatkówki zwyrodnienie plamki związane z wiekiem postać sucha czy to amd w tak młodym wieku pani doktor co mi robiła to badanie mówiła mi że nie mam się czego obawiać że to niewielkie zwyrodnienie a nie amd ale czy na pewno moje pytanie jest takie z czego to zwyrodnienie w tak młodym wieku może wynikać czy to będzie postępować moja pani okulistka co do niej chodzę na wizyty kazała mi co roku stawiać się na wizyty żeby to kontrolować i obserwować ewentualne zmiany czy to postępuje ale mówiła mi pani doktor że nie ma na tę druzy i zwyrodnienie żadnych kropli kazała mi tylko suplementów auć to luteiną np. tabletkami klarin perfekt 1x dziennie ale nie powiedziała mi pani doktor jakie krople nawilżające bez konserwantów mogę stosować a ja zapomniałem się dopytać mam takie pytanie czy któreś z tych kropli mogę stosować które są najlepsze ursapharm hylo care 10 ml, ursapharm hylo gel 10 ml, bepanthen eye 10 ml, dystans ultra 10 ml, czy może jeszcze jakieś inne proszę mi doradzić jakie krople dla mnie będą najlepsze na to co mam i jakie mogę stosować dobrze widzę na to oko ale często boli mnie głowa oko to w spojówce mam przekrwione ale nie mam całą spojówkę przekrwioną tylko mam taką rysę żyłkę czerwoną ciągle to oko mam czerwone piecze mnie to oko ciągle to oko mam zmęczone mam uczucie piasku pod tym okiem dużo korzystam z komputera proszę mi doradzić czy mam się czego bać tak postawionej diagnozie chce wiedzieć czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem to nie amd czy będzie postępować i proszę mi pomóc wybrać właściwy preparat czyli najlepsze krople nawilżające bez konserwantów proszę mi pomóc strasznie się boję że oślepnę proszę mnie jakoś pocieszyć za wszystkie odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Dzień dobry, proszę postępować zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty i regularnie zgłaszać się na kontrole. Warto także ograniczyć kontakt z ekranem monitora, kurzem, dymem papierosowym, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dodatkowo można wspomóc się dietą bogatą w luteinę- zielone rośliny np. szpinak, brokuł, por, żółte- marchew, pomidory, pomarańcze, kukurydza, tłuste ryby morskie (śledź, łosoś), produkty bogate w wit. C i E, cynk i selen i nienasycone kwasy tłuszczowe. Na zespół suchego oka stosujemy "sztuczne łzy".