Co znaczą wielopoziomowe nierówne zrosty blaszek granicznych z cechami przebudowy okołoblaszkowej?

Dzień dobry. Chciałabym prosić o interpretację moich wyników, ponieważ na wizytę do specjalisty muszę długo czekać, a trochę się niepokoję. MR kręgosłupa lędźwiowy bez kontrastu. Badanie wykonane w sekwencjach SE i FSE oraz SPAIR w obrazach T1 i T2 zależnych. Przekroje osiowe i strzałkowe. W badaniu MR stwierdza się: - na poziomach L1/L2, L2/L3, L3/L4 oraz L5/S1 okrężne uwypuklenia krążków międzikręgowych modelujące brzuszną powierzchnię worka oponowego i zwężające światło otworów międzykręgowych, -światło otworów międzykręgowych zawężone dodatkowo przez osteofity w stawach międzykręgowych - zmiany o największym nasileniu na poziomach L3/L4, L4/L4 oraz L5/S1 głównie po stronie prawej, -obniżenie wysokości krążków międzykręgowych L1/L2, L2/L3, oraz L3/L3, -dehydratacja krążków międzykręgowych L1/L2, L2/L3, L3/L4 oraz L4/L5, -pozostałe przestrzenie międzykręgowe objęte badaniem bez cech obecności pjm, -poza tym kanał kręgowy oraz otwory międzykręgowe bez cech stenozy, -lordoza lędźwiowa spłycona, -rdzeń kręgowy i stożek rdzenia o prawidłowej intensywności sygnału, -wielopoziomowe nierówne zrosty blaszek granicznych z cechami przebudowy okołoblaszkowej Modic typu 1. Proszę mi powiedzieć jaka może być przyczyna takiego stanu mojego kręgosłupa. Czy może mieć to związek z upadkiem na schodach w styczniu 2015r. podczas którego złamałam rzepkę, a próbując się podnieść uderzyłam plecami o poręcz schodów, czy przyczyny należy szukać gdzie indziej. Uporczywy ból kręgosłupa towarzyszy mi właśnie od tego momentu, wcześniej czasami bolał kręgosłup, ale nie był to ból ciągły i tak dokuczliwy, od czasu do czasu. Za odpowiedź będę bardzo wdzięczna. Z góry dziękuję

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna wizyta u lekarza naurochirurga i Ew dalsza diagnostyka