Co znaczy badanie TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej?

Badanie TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej wykonano w opcji podstawowej i po podaniu środka kontrasowego w fazach tetniczej , wrotnej i opóźnionej o 15 min . Nerki w typowych lokalizacjach , prawa o wymiarze dwubiegowym 10.5 cm , lewa 11.5 cm bez cech zastoju i komplementów i w fazie opóźnionej badania wydzielają mocz kontrastowy . w warstwie korowej części środkowej nerki lewej widoczne słabo hiperdensyjne w fazie natywnej badania , nie wskazujące istotnego wzmocnienia kontrastowego ogniska śr.0.3cm . Obraz na pierwszym miejscu odpowiada atypowej , gestej torbieli (klasa II wg. Bosniaka ) Moczowody obu nerek drożne , bez widocznych konkrementów , obistronnie widoczne ich nieznaczne poszerzenie do p.6 cm powyżej przyjścia pomiędzy zylami jajnikowymi , a mięśniami ledzwiowymi. Nie uwidoczniono zmian ogniskowych ścian , konkrementów ani patologicznych ubytków wypełniania pęcherza moczowego . Sledziona dodatkowa o wym .0.9×0.8 cm przy powierzchni trzewnej śledzony. Wydłużona esica tworząca dodatkową pętlę. W trzonie macicy widoczne hipodesnyjne endometrium , brak danych na temat fazy cyklu w trakcie badania . oba jajniki nie powiększone , o niejednorodmej strukturze -z obecnością niewielkich przestrzeni plynowych - pęcherzyków Poniżej esicy pomiędzy lewym jajnikiem , a lewym naczyniem biodrowym wewnetrznymi widoczne skupisko łączących się ze sobą miekkotlankowych struktur wykazujących wzmocnienie kontrastowe analogiczne do żył osi biodrowych - obraz przemawia za poszerzonymi , kretymi okołojajnikowymi splotami naczyniowymi , jednak wskazana ocena ultrasonograficzna z wykorzystaniem opcji naczyniowej . Poza tym w badaniu wykazano prawidłowy obraz narządów jamy brzusznej i miednicy mniekszej. Nie uwidoczniono obecności znamienia powiekszonych węzłów chlonnych. Nadprzeponowe odcinki płuc bez zmian ogniskowych Lumbalizacja seg.S1 kości krzyżowej Poza tym objęte zakresem skanowania części kostne nie wykazują zmian w strukturze utkania. Co to oznacza ?

Lek. Tomasz Budlewski

Jakie objawy ? Jaka przyczyna badania ? Wskazana konsultacja urologiczna i ginekologiczna